29 Μαρτίου, 2024
  • 29 Μαρτίου, 2024

Ιστορική νίκη για την Εθνική βόλεϊ της Κύπρου

By on 5 Σεπτεμβρίου, 2020 0 17322 Views

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της πέτυχε η Εθνική ομάδα της Κύπρου. Στην έναρξη του Β Γύρου του Δ Προκριματικού Ομίλου κέρδισε την Ισπανία με 3-0. Η Εθνική έκανε φοβερή εμφάνιση κερδίζοντας την Ισπανία μια από τις μεγαλύτερες ομάδες στο ευρωπαϊκό βόλεϊ. Η δεύυερη μεγαλύτερη νίκη της Εθνικής σημειώθηκε πριν από 20 χρόνια, το 2020 απέναντι στην Εθνική Τουρκίας σε Κύπελλο Άνοιξης. Η Εθνική έκανε φοβερό αγώνα και διέλυσε κάθε σύστημα του Ισπανού προπονητή.

Ο προπονητής Jorge Cannestracci έκανε δυο κινήσεις ματ τοποθετώντας τον Νικόλα Ελευθερίου ως ακραίο και τον Αυγουστίνο Σαββίδη ως ακραίο και αποσυγχρόνισε τους Ισπανούς. Από την ομάδα μας ουδείς παίκτης δεν υστέρησε, όλοι ήταν υπέροχοι. Πλέον άνοιξε η όρεξη και θέλουμε τη νίκη απέναντι στη Μολδαβία το Σάββατο.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της Εθνικής που παίζοντας με ενθουσιασμό προηγήθηκε 03-00. Η ομάδα μας συνέχισε να είναι πολύ καλή, αλλά ανέβηκαν και οι Ισπανοί που ισοφάρισαν 05-05 και μετά από άστοχη επίθεση του Ν. Ελευθερίου προηγήθηκαν 06-07. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να κερδίσουν τις μάχες του φιλέ και μαζί με τα λάθη της Εθνικής στο σερβίς τους βοήθησαν να ξεφύγουν 11-16 και στο +5 για πρώτη φορά. Η παρουσία του Αυγ. Σαββίδη στο σέρβις βοήθησε την Εθνική να πάρει πόντους αφού ο διεθνής μας δυσκόλεψε την ισπανική υποδοχή και μειώσαμε στον πόντο 15-16. Παράλληλα, με άσο του αρχηγού Άγγελου Αλεξίου ισοφαρίσαμε το σετ 17-17. Η Εθνική συνέχισε να εντυπωσιάζει και ο Χρ. Προδρόμου έδωσε προβάδισμα 19-18. Στο σημείο εκείνο  χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση και οι Ισπανοί ξέφυγαν 20-22. Η Εθνική τα έδωσε όλα για το σετ και με μπλοκ ισοφάρισε 24-24 και τα πάντα κρίθηκαν σε έξτρα πόντους όπου με τον Σιαπάνη προηγηθήκαμε 25-24 και 26-25. Οι Ισπανοί επιχείρησαν να μείνουν στον αγώνα, αλλά η Εθνική με ψυχή πήρε το σετ 27-25 σε 30’ και προηγηθήκαμε με 1-0 σετ.

Διακύμανση 1ου σετ:  03-00, 05-03, 08-09, 11-16, 15-16, 17-17, 19-18,21-23, 24-24, 26-25, 27-25

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας και στο δεύτερο σετ όπου με προσοχή στην άμυνα και καλά τελειώματα προηγηθήκαμε 04-03. Οι Ισπανοί ανέβηκαν και προηγήθηκαν 05-07, αλλά το μπλοκ μας έκανε θραύση και ισοφαρίσαμε 08-08. Δυο συνεχόμενα λάθη από Ελευθερίου σερβίς στο φιλέ και Χρυσοστόμου άουτ έδωσαν «αέρα» δυο πόντων στην Εθνική Ισπανίας 10-12, αλλά η Εθνική επανήλθε και ισοφάρισε σχεδόν αμέσως. Η Εθνική συνέχισε να ανεβαίνει και με τον Ν. Ελευθερίου και μπλοκ του Προδρόμου προηγήθηκε 15-13 δείχνοντας ικανή για μεγάλα πράγματα. Ένα φοβερό πλασέ του Σιαπάνη εκτόξευσε την υπέρ μας διαφορά στο +3 18-15. Ένα σερί 00-04 της Εθνικής Ισπανίας έφερε το σετ στην ισοπαλία 18-19. Η Εθνική δεν επηρεάστηκε και ισοφάρισε 20-20 με τον Ελευθερίου. Νέο φοβερό μπλοκ για την Εθνική και νέο προσπέρασμα 22-21, ενώ οι  άσοι του Άγγελου Αλεξίου έφεραν το σετ στο 2-0 αφού τέλειωσε το σετ με 25-22 σε 28’

Διακύμανση 2ου σετ: 03-02,04-05, 08-08, 10-12,15-13, 18-19, 21-21,23-22,25-22

Άσχημο το ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο σετ και οι Ισπανοί προηγήθηκαν 01-04.  Τα παιδιά της Εθνικής έδειχναν αποφασισμένα και μείωσαν στον πόντο 05-06.Οι «φούριας ρόχας» όμως αύξησαν σε 06-09, αλλά οι απαντήσεις μας ήλθαν από Χρυσοστόμου, Σιαπάνη και Ελευθερίου μειώνοντας στον πόντο 10-11. Οι Ισπανοί πήραν πόντους και ξέφυγαν 12-15, αλλά η Εθνική επέμενε και παρακολουθούσε τους Ισπανούς από πολύ κοντά 16-17 μετά από τριπλό μπλοκ. Η ομάδα μας με φαρμακερό σερβίς και άσο του Ελευθερίου και με τέλειωμα του διαγώνιου μας προηγήθηκε 19-18 και άγγιξε τη νίκη. Με άσο του Άγγελου Αλεξίου η Εθνική προηγήθηκε 22-20 και όλα ήταν υπέρ μας. Οι Ισπανοί με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν και προηγήθηκαν 22-23, αλλά γυρίσαμε το σετ και σε 30΄πήραμε το σετ με 25-23 και μια πανάξια νίκη με 3-0 σετ.

Διακύμανση 3ου σετ:01-04,05-06, 06-09, 10-11,13-16, 15-17,22-20, 22-23, 25-23

ΚΥΠΡΟΣ(J. CANNESTRACCI): Σαββίδης,Α. Χρυσοστόμου, Προδρόμου, Αγγ. Αλεξίου, .Σ. Σιαπάνης, Ν. Ελευθερίου – Λίμπερο: Α. Αντωνίου, Αλλαγές: Παφίτης,Στρουκάροβιτς, Μαυτομμάτης

ΙΣΠΑΝΙΑ(R. MALDONADO): Rodriquez, Gonzalez,Ruiz  Α. Vigil, Villena, De Amo, Λίμπερο: Ruiz, Αλλαγές: Αlmansa, Gimeno,Fornes,Lorrente – Camacho,

ΚΥΠΡΟΣ(J. CANNESTRACCI): 1. Ο. Σαββίδης, 2. Αυγ. Σαββίδης, 5 . Α. Χρυσοστόμου, 6. Μ. Strukarevic, 8. K. Παφίτης, 9. Στ. Χαριδήμου, 11. Χρ. Προδρόμου, 12. Αγγ. Αλεξίου, 13. Αντ. Μαυρομμάτης, 14. Αντ. Αντωνίου (Λίμπερο), 15.Σ. Σιαπάνης, 16. Α. Χριστοφόρου, 17. Ν. Ελευθερίου, 18. Π. Παντελή (Λίμπερο)

ΙΣΠΑΝΙΑ(R. MALDONADO): 3. V. Rodriquez, 4. J.Gonzalez, 5. R. Lorente – Camacho, 6. Β. Ruiz, 8. D. Ruiz (Λίμπερο), Α. Vigil, 10. J. Almansa, 12. G. Orosio, 13. A. J. Villena, 14. M. A. Fornes, 20. A. Gimeno Rubio, 22. M.Dovale (Λίμπερο), 77. Μ. A. De Amo.

Διαιτητές: Β. Βασιλειάδης (Eλλάδα) – S. Santi (Ιταλία)

Κομισάριος: Περικλής Μπακοδήμος (Eλλάδα)