Έσπασε την παράδοση και μπήκε με το δεξί η ΑΕΚ

By on 24 Αυγούστου, 2020 0 6586 Views

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα της Λάρνακας ήταν πιο ουσιαστική κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη σπάζοντας την κακή παράδοση που είχε απλεναντι στη Ν.Σαλαμίνα τα τελευταία χρόνια και να πάρει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε τις κλασσικές ευκαιρίες με τους Βαρέλα και Κρεάν στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Τρισκόφσκι στο 38΄ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ιωάννου.Η ΑΕΚ στο Α’ημίχρονο είχε την κατοχή και ήταν καλύτερη γενικά σαν ομάδα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι αφού έπαιζαν στο ουδέτερο Α.Παπαδόπουλος έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 61΄ με τον Βάγκνερ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Οσέι. Πέντε λεπτά αργότερα (66΄), ο Κονφέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό αλλά άσκοπο φάουλ στον Ακοράν και αμέσως μετά στο 68΄ ο Άμπραχαμ με ένα πανέμορφο γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Μπαραβίκας (80΄ Παύλου), Μπρένο, Τσμοβς, Κονφέ, Ανδρέου, Βαρέλα (58΄ Βάγκνερ), Κρεάν (67΄ Σανκό), Οσέι, Ντανίλο
Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Λεμέσιος, Πική, Νικολάου, ΚαλογήρουΑΕΚ (Νταβίντ Κανέδα): Τέουνκενς, Τάντι (46΄ Ακοράν), Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Ιωάννου, Σπιρόφσκι (58΄ Χέιτλι), Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Κωνσταντίνου (66΄ Φλοριάν), Τρισκόφσκι
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Αναστασίου, Ράσπας, Μακρής, Γκαρσία, Φερνάντες

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόλας Νεοκλέους (Παύλος Γεωργίου – Πέτρος Πέτρου), 4ος: Δημήτρης Σολωμού, Παρ.: Μιχάλης Αργυρού  ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανίλο, Οσέι, Χριστοφόρου / Κωνσταντίνου, Τρουγιόλς, Ακοράν, Τέουνκενς

ΚονφέΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»