• 29 Μαρτίου, 2024

Λάτσιο – Σασουόλο 1-2: Καπούτ-ο στα όνειρα τίτλου!

By on 11 Ιουλίου, 2020 0 319 Views
Λάτσιο – Σασουόλο 1-2: Καπούτ-ο στα όνειρα τίτλου! (vid)

Η εξαιρετική Σασουόλο με γκολ του Φραντσέσκο Καπούτο στις καθυστερήσεις, υποχρέωσε σε τρίτη διαδοχική ήττα την δεύτερη Λάτσιο, η οποία κινδυνεύει να μείνει δέκα βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Kaputt στα γερμανικά σημαίνει «διαλυμένος, τελειωμένος». Στα ιταλικά, Καπούτ-ο σημαίνει το ίδιο για τα όνειρα τίτλου που έκανε φέτος η Λάτσιο! Ο Φραντσέσκο Καπούτο μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα και, με μια ασίστ και ένα γκολ, αυτό στις καθυστερήσεις, υποχρέωσε σε τρίτη διαδοχική ήττα τους Λατσιάλι (2-1), οι οποίοι κινδυνεύουν να μείνουν δέκα βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Γιουβέντoυς.

Η εξαιρετική Σασουόλο του (βασικού και πολύ σταθερού) Γιώργου Κυριακόπουλου ήταν πολύ καλύτερη από την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι και, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφτασε δικαίως στην τέταρτη σερί νίκη της, κάνοντας όνειρα ακόμα και για έξοδο στο Europa League.

Το VAR ακύρωσε (αδίκως) γκολ του Τζάκομο Ρασπαντόρι (8′), αμέσως μετά ο Φίλιπ Τζούριτσιτς είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και η Λάτσιο, η οποία προέρχονταν από δύο διαδοχικές νίκες, κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Λουίς Αλμπέρτο (33′), ο οποίος σκόραρε βάζοντας… κόντρα σε αντίπαλο!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ρομπέρτο ντε Τσέρμπι έριξε στην μάχη τον Καπούτο και αυτός έφερε τα πάνω – κάτω. Στο 52′ σέρβιρε στον νεαρό Ρασπαντόρι το γκολ που αυτή την φορά δεν ακύρωσε το VAR (το πρώτο του 20χρονου στην Serie A), κόντρα σε μια Λάτσιο που δεν αντέδρασε ποτέ.

Και, στις καθυστερήσεις με κοντινή κεφαλιά, ολοκλήρωσε την ανατροπή της πολύ πειστικής Σασουόλο. Οι Λατσιάλι, για πρώτη φορά από τον Ιανουάριο του 2018 συμπλήρωσαν τρεις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα, μετρούν τέσσερις μετά την καραντίνα και πλέον αποχαιρετούν και τυπικά (;) τα όνειρα για διεκδίκηση του τίτλου από την παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο