• Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0: Έμεινε ζωντανή και έριξε την συμπολίτισσα

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0: Έμεινε ζωντανή και έριξε την συμπολίτισσα

By on 9 Ιουλίου, 2020 0 404 Views
Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0: Έμεινε ζωντανή και έριξε την συμπολίτισσα (vid)

Μετριότατη και πάλι η Μπαρτσελόνα, ίδρωσε… αίμα για να νικήσει την Εσπανιόλ (1-0), μείωσε στον έναν βαθμό την απόστασή της από την Ρεάλ Μαδρίτης (με ματς περισσότερο) και, ταυτόχρονα, έριξε και μαθηματικά την συμπολίτισσα στην δεύτερη κατηγορία.

Από το «δόξα τον Θεό» και πάλι στο «βοήθα Παναγιά» η Μπαρτσελόνα. Μετά την εξαιρετική εμφάνιση στο 4-1 επί της Βιγιαρεάλ, οι Μπλαουγκράνα έδειξαν και πάλι το κακό τους πρόσωπο, το οποίο είναι και πιο συχνό αυτή την σεζόν.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν ίδρωσε… αίμα για να λυγίσει την Εσπανιόλ (1-0) και μείωσε στον έναν βαθμό την απόστασή της από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά με ματς περισσότερο, το οποίο θα δώσει η Βασίλισσα το βράδυ της Παρασκευής (10/7, 23:00), ως γηπεδούχος κόντρα στην Αλαβές.

Η συμπολίτισσα, από την πλευρά της, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για να μην χάσει στο ντέρμπι της Βαρκελώνης, αλλά δεν τα κατάφερε και υποβιβάστηκε και μαθηματικά, για πρώτη φορά μάλιστα μετά το 1993.

Τα Καναρίνια παρατάχθηκαν αμυντικά, αλλά τα πήγαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή μπάλας της Μπάρτσα να φτάνει έως το 88% (!), αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν τις καλύτερες ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ, Ντίντακ Βιλά.

ΔΙΠΛΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ… ΣΟΥΑΡΕΣ

Ο Κίκε Σετιέν πόνταρε σε «τακτική Βιγιαρεάλ», αλλά η ομάδα του δεν βρήκε τους χώρους που είχε στο συγκεκριμένο ματς και, στην ανάπαυλα, αποφάσισε να βάλει ως αλλαγή τον Άνσου Φατί.

Ο 17χρονος εξτρέμ, όμως, άντεξε μόλις τρία λεπτά στο γήπεδο, αφού ο διαιτητής Μαρτίνεθ Μουνουέρα, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, μετέτρεψε την κίτρινη κάρτα σε κόκκινη, για φάουλ στον Καλέρο.

Η Εσπανιόλ δεν χάρηκε την αριθμητική της ανωτερότητα παρά μόνο για τρία λεπτά, όσα χρειάστηκε ο Πολ Λοθάνο για να κάνει παρόμοιο φάουλ στον Ζεράρ Πικέ, με αποτέλεσμα να αποβληθεί, επίσης μέσω VAR.

Με δέκα παίκτες εκατέρωθεν, οι χώροι ήταν περισσότεροι για την Μπάρτσα και, στο 56′, μετά από ωραίο συνδυασμό των Γκριεζμάν και Μέσι και σουτ του τελευταίου, ο Λουίς Σουάρες πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το γκολ – φιλί ζωής για τους γηπεδούχους.

Η Μπαρτσελόνα, επιβεβαιώνοντας το κακό της βράδυ, κλείστηκε περισσότερο απ’ ότι κυνήγησε το δεύτερο γκολ, το οποίο πάντως άγγιξε σε ωραίο σουτ του Μέσι, στο οποίο ο Ντιέγο Λόπεθ είπε «όχι» με καταπληκτική απόκρουση.

Η Εσπανιόλ κυνήγησε μέχρι τέλους την ισοπαλία της… παρηγοριάς, αλλά έμεινε με την όρεξη και του χρόνου θα ψάξει την επιστροφή στην μεγάλη κατηγορία, με την Μπάρτσα να περιμένει ένα στραβοπάτημα – σοκ της Ρεάλ για να ελπίζει ότι θα μπορέσει να της «αρπάξει» το πρωτάθλημα.

Μπαρτσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν – Σεμέδο (46′ Φατί), Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα – Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (90′ Αραούχο) – Μέσι, Σουάρες (82′ Μπρέιθγουεϊτ), Γκριεζμάν (71′ Βιδάλ).

Εσπανιόλ (Ρουφέτε): Ντιέγο Λόπεθ – Βίκτορ Γόμεθ, Μπερνάρντο, Καμπρέρα, Καλέρο (66′ Νταρντέρ), Ντίντακ – Λοθάνο, Μαρκ Ρόκα (86′ Γου Λέι), Νταβίδ Λόπεθ, Εμπαρμπα (74′ Καμπουθάνο) – Ντε Τομάς.