18 Απριλίου, 2024
  • 18 Απριλίου, 2024

Ποιο ντέρμπι; «Σούπερ» Γιάννης και οι Μπακς εύκολα τους Σίξερς

By on 23 Φεβρουαρίου, 2020 0 577 Views

Στα… χαρτιά μπορεί να είναι και ζευγάρι τελικών στην Ανατολή. Αλλά τώρα ήταν μία… ήρεμη βραδιά με τον «σούπερ» Αντετοκούνμπο να οδηγεί τους Μπακς στο επιβλητικό 119-98 επί των Σίξερς.

Η απουσία του Μπεν Σίμονς ο οποίος αποχώρησε λόγω τραυματισμού στην πρώτη περίοδο, επηρέασε τους Σίξερς, με τους Μπακς να κυριαρχούν λόγω του Γιάννη ο οποίος από την αρχή έδειξε τις άγριες διαθέσεις του. Η Φιλαντέλφεια έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (56-50) αλλά στην τρίτη περίοδο, ο Έλληνας άσος έδωσε το… σύνθημα, οι υπόλοιποι ακολούθησαν, το Μιλγουόκι προηγήθηκε με 86-64 και όλα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Τα «Ελάφια» έφτασαν στο 48-8 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 31 πόντους με 5/8 βολές, 10/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κόψιμο σε 29 λεπτά αγώνα, ο Μίντλετον είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπλέντσο 12 πόντους και 8 ασίστ, ο Ρόμπιν Λόπεζ 12 πόντους.

Για τους Σίξερς (35-22) ο Εμπίιντ είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κορκμάζ 17 πόντους, ο Μίλτον 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-21, 56-50 93-73, 119-98.