Like

Δυο βήματα πριν τους ομίλους…Θα κρίνουν πολλά οι δυο αγωνιστικές που ακολουθούν(πρόγραμμα –βαθμολογία)

17 Φεβρουαρίου, 2020
278 Views
0 Comments
Δυο βήματα πριν τους ομίλους…Θα κρίνουν πολλά οι δυο  αγωνιστικές που ακολουθούν(πρόγραμμα –βαθμολογία)

Δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta και επιβεβαιώνεται η ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος με 12 ομάδες και η συγκλονιστική του εξέλιξη.

Η Ανόρθωση οδηγεί την κούρσα με 4 βαθμούς διαφορά από την 2η Ομόνοια και με 5 από το 3ο ΑΠΟΕΛ και έχει προβάδισμα για να μπει σαν πρώτη στην δεύτερη θέση αλλά  δεν μπορεί να νιώθει σιγουριά αφού στη φάση των ομίλων θα υπάρχουν άλλα 10 ντέρμπι και 30 βαθμοί στο τραπέζι για όλες τις ομάδες της εξάδας. Ανοικτή  είναι η μάχη και για την τέταρτη θέση αφού η ΑΕΚ πλησίασε τον Απόλλωνα ενώ παίζεται η έκτη θέση την οποία κατέχει η ΑΕΛ αλλά την διεκδικούν ακόμα η Πάφος ,και η Ν. Σαλαμίνα με τον Ολυμπιακό να έχει μαθηματικές ελπίδες με συνδυασμό πολλών συγκυριών.

Στη μάχη για σωτηρία  αν η Δόξα δεν πάρει βαθμούς στα δυο τελευταία παιγνίδια με Απόλλωνα και Πάφο θα πάει στην δεύτερη θέση με μειωμένες πιθανότητες στη προσπάθεια για παραμονή που ουσιαστικά θα γίνει ανάμεσα σε αυτή και τις  ομάδες του Εθνικού και της Ένωσης. Αυτό μπορεί να διαφοροποιηθεί στα δυο επόμενα  παιγνίδια αν οι  ομάδες που είναι πιο πάνω έχουν απώλειες και καθηλωθούν κοντά στη καυτή ζώνη.  Οι τελευταίες δυο αγωνιστικές της πρώτης φάσης θα κρίνουν αρκετά αλλά όχι τα πάντα για την τελική εξέλιξη στους δυο ομίλους της δεύτερης φάσης

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta περιόδου 2019-2020, καθορίστηκε ως ακολούθως:

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

16:00 Ομόνοια Λευκωσίας – ΕΝ Παραλιμνίου   

17:00 Απόλλων – Δόξα Κατωκοπιάς

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

16:00 Εθνικός Άχνας – Ανόρθωση

16:00 Πάφος FC – ΑΠΟΕΛ           

18:00 ΑΕΚ – Νέα Σαλαμίνα        

18:00 Ολυμπιακός – ΑΕΛ 

  22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(29.02.2020 – 01.03.2020,02.03.2020)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ vs Α.Ε.Κ. ΛΑΡΝΑΚΑΣ     

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ vs ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ             

ΔΟΞΑ vs ΠΑΦΟΣ F.C.                                                            

ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ vs ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ               

ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚ   

ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ vs ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ   

   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1              Ανόρθωση          20           41-14     43

2              Ομόνοια              20           28-13     39

3              ΑΠΟΕΛ 20           35-13     38

4              Απόλλων             20           32-26     32

5              ΑΕΚ        20           34-25     31

6              ΑΕΛ        20           22-24     27

7              Πάφος  20           20-26     24

8              Νέα Σαλαμίνα  20           24-33     24

9              Ολυμπιακός       20           26-30     23

10           ΕΝΠ       20           25-39     19

11           Εθνικός 20           23-40     17

12           Δόξα      20           11-38     11

Η σειρά των αγώνων της Β΄ φάσης, όπως καθορίζεται από την προκήρυξη:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 6-1 2-5 4-3
 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 5-6 1-4 3-2
 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 6-4 2-1 5-3
 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 1-5 4-2 6-3
 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 3-1 2-6 5-4
 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 1-6 5-2 3-4
 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 6-5 4-1 2-3
 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 4-6 1-2 3-5
 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 5-1 2-4 3-6
 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 1-3 6-2 4-5

Comments are closed.