27 Απριλίου, 2024
  • 27 Απριλίου, 2024

ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0:Θα λύσουν στην Αρένα τις διαφορές τους

By on 12 Φεβρουαρίου, 2020 0 7322 Views

Άφησαν ανοικτούς λογαριασμός ΑΕΛ και ΑΕΚ που έμειναν στο 0-0 στο πρώτο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca-Cola και έτσι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ». Σε ένα παιχνίδι που περίπου για ένα 35λεπτο δεν είδαμε αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, μέχρι το 60’ είχε δύο δοκάρια και από δύο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με… τρελό ρυθμό.
Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους. Σιγά σιγά, τόσο η ΑΕΛ όσο και η ΑΕΚ βρήκαν κάποιες καλές φάσεις, με τον ρυθμό να πέφτει εκ νέου όμως. Από το 35’ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, είχαμε ένα τρελό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Στο 36’ ο Αβραάμ από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία με την ΑΕΚ να απαντά στο 39’ με τον Σπόλιαριτς, όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Στο 44’ οι Λαρνακείς βρήκαν διπλή φάση με τους Τρισκόφσκι και Τέτε, όμως αρχικά ο Βοζίνια και στην πορεία το δοκάρι, στέρησαν από την ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΕΛ βρήκε την μεγάλη ευκαιρία με τον Μαέ που παρά το γεγονός πως πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τόνιο, δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Όπως τελείωσε το α΄ ημίχρονο έτσι άρχισε και το β’. Με την ΑΕΛ να έχει την πρώτη πολύ καλή στιγμή, «ισοφαρίζοντας» στα δοκάρια με τον Αβραάμ στο 57’. Μετά από σέντρα του Κυριάκου, ο ακραίος επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε το μονοκόμματο σουτ και βρήκε την δοκό που είχε… σημαδέψει ο Τέτε 13 λεπτά νωρίτερα. Έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι δύο ομάδες το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.
Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό στην Λάρνακα σε μία εβδομάδα στις 19 Φεβρουαρίου.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Καστανιάγα, Μεντόγιεβιτς, Α. Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι(72′ Αντάμοβιτς), Μαέ, Αγκάνοβιτς(84′ Γκαζαριάν), Χουράδο(69′ Μάιντεβατς), Ράσο, ΚυριάκουΣτον πάγκο: Πρόσεκ, Κυριάκου, Δ. Αβραάμ, Παντελή, Ν. Τεσέιρα, Αντωνίου
ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Γκονζάλεθ, Γκολομπάρτ, Τάντι, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Σάστρε(72′ Πλάνας), Σπόλιαριτς(56′ Γιάννου), Τέτε(66′ Φερνάντες), Ακοράν, Τρισκόφσκι
Στον πάγκο:
Χριστοδούλου, Κίβενι, Ράσπας, Κωνσταντίνου, Γκαρσία, Στεφάνου
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκ Αλέν Μπιερί (Γιαν Κοπελί, Γιόνας Έρνι) Τέταρτος ο Κυριάκος Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Χρίστος Νικολαΐδης. ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ράσο, Μεντόγιεβιτς, Κυριάκου / Ακοράν, Ιωάννου