• Aγχωτική νίκη του ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ και λυτρωτή τον Σόουζα (2-1 τη Ν.Σαλαμίνα)

Aγχωτική νίκη του ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ και λυτρωτή τον Σόουζα (2-1 τη Ν.Σαλαμίνα)

By on 2 Φεβρουαρίου, 2020 0 8534 Views

Το ΑΠΟΕΛ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Ν.Σαλαμίνα και χρειάστηκε ένα αυτογκόλ για να προηγηθεί 1-0 και πενα νγκολ από τον Σόουζα που μπήκε αλλαγή για να πάρει το τρίποντο αφού ο Σιαθάς είχε ισοφαρίσει προσωρινά μετα από λάθος του Μιχαήλοβιτς. Τέλος καλό όλα καλά και το ΑΠΟΕΛ πάει στο ντέρμπι με την Ανόρθωση την Τετάρτη όπου θέλει τη νίκη για να πλησιάσει την κορυφή.Η Ν.Σαλαμίνα προπάθησε αλλά η ήττα την αφήνει εκτός πρώτης εξάδας αφού την προσπέρασε η ΑΕΛ που κέρδισε τον Απόλλωνα

10′ Πρώτη καλή φάση στον αγώνα και το ΑΠΟΕΛ, άστοχο του σουτ από τον Εφραίμ.
12′ Καλή προυπόθεση για την Νέα Σαλαμίνα με Ελουντού η πάσα του, όμως, δεν ήταν καλή για τον Σιαθά.
15′  Δυνατό σουτ έμω από την περιοχή από τον Γένσεν η μπάλα, όμως, κατέληξε έξω.
17′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Σάβιτς μέσα από την περιοχή η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.
25′ Μακρινό σουτ από τον Ελουντού η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

36′ Άστοχο σουτ από τον Μάτιτς.
43′ Σουτ από τον Γένσεν, μπλόκαρε την μπάλα ο Κίσσας.

45+3 Πάβλοβιτς σουτ από αριστερά μέσα στην μικρή περιοχή η μπάλα κατέληξε έξω.

48′ Σουτ από τον Πάβλοβιτς η μπάλα έξω.
51′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ του Λαμπότ
54′ Άστοχο σουτ από τον Μαριάνοβιτς.
56′ Δυνατό σουτ από τον Σιαθά έξω από την περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
57′ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι να στέλνει τελικά την μπάλα έξω.
60′ Γέφτοβιτς σούταρε ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.
61′ Πολύ καλή ευκαιρία με σουτ από τον Μάτιτς η μπάλα κατέληξε έξω.
62′ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Γουίλερ η μπάλα καταλήγει έξω.
65′ Μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Σιαθά μέσα από την περιοχή ο οποίος σούταρε, όμως, ο Μπέλετς έδιωξε μακριά τον κίνδυνο για την εστία του.
68′ ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με πλασέ του Σιαθά, ύστερα από λάθος πάσα του Μιχαίλοβιτς.

74′ Δυνατό άστοχο σουτ από τον Γουίλερ.
77′ Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα, έξω ο Κωστή, μέσα ο Ρέινολτς.
70′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Σόουζα ύστερα από σέντρα του Γένσεν.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (46′ Γουίλερ), Γένσεν, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (70′ Σόουζα), Γέφτοβιτς, Εφραίμ (32′ Γιάκολις), Πάβλοβιτς

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Σιέλης, Άλεφ, Γουίλερ, Χάνι, Μακρής, Χαλένιους

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Φουστάρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή (77′ Ρέινολντς), Λαμπό, Σιαθάς, Κορέια, Ελουντού (85′ Μαουρίτσιο)

-Στον πάγκο Βεσελόφσκι, Παναγή, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή, Δημοσθένους

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασίου Ιωάννης, Α’ Βοηθός Διαιτητής, Λαζάρου Ιωάννης και Β’ Βοηθός Διαιτητής, Σάββα Γεώργιος.