• Τριάρα η Ανόρθωση με κύριο τον Χριστοφή με την πρώτη

Τριάρα η Ανόρθωση με κύριο τον Χριστοφή με την πρώτη

By on 1 Φεβρουαρίου, 2020 0 11032 Views

Η πρώτη εμφάνιση του Δ.Χριστοφή που συνοδεύτηκε με καλές ενέργειες και γκολ ήταν ότι καλύτερο για την Ανόρθωση πέραν από τους τρεις βαθμούς της νίκης που ήρθε με καθαρό σκορ 3-0 αλλά όχι καλή εμφάνιση αν και θα μπορούσε το σκορ να πάρει μεγαλύτερη έκταση στο δεύτερο ημίχρονο.Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση της Ανόρθωσης ήταν μέτρια με τον Κετσπάγια να φωνάζει στους παίκτες του να ξυπνήσουν ωστόσο με το μυαλό στο ΑΠΟΕΛ δεν ανέβαζαν ρυθμό και διευκόλυναν την Δόξα που ροκάνιζε τον χρόνο με πολλά φάουλ και καθυστερήσεις.Το γκολ του Γκαλίτσιου στο 45′ και ακολούθως το 2-0 απο τον Καλτσά με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ηρέμησαν την Ανόρθωση που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα δημιούργησε φάσεις για γκολ.Ή αλλαγή του επιπόλαιο Κατσιαράβα και η είσοδος του Χριστοφή έκαναν πιο γρήγορη την επίθεση της Κυρίας.Ο Χριστοφή έδωσε ασίστ στον Μανθάτη που αστόχησε μπροστά στην εστία και αργότερα πέτυχε το 3-0 με σουτ μέσα σε αποθέωση ενώ ο ίδιος έτρεξε και αγκάλιασε τον Κετσπάγια.

Η Ανόρθωση τελικά πήρε αυτό που ήθελε και τώρα σκέφτεται το ντέρμπι της Τετάρτης με το ΑΠΟΕΛ

Ο Νταουσβίλι που είδε 3η κίτρινη θα χάσει τον αγώνα με τον Ολυμπιακό

Η Δόξα αντιστάθηκε στο Α’ημίχρονο αλλά όταν δέχθηκε το γκολ ήταν δύσκολο να αντιδράσει παρά την διάθεση που είχε

82′ ΓΚΟΛ 3-0 Ο Δημήτρης Χριστοφή, με ένα δυνατό ξερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο ντεμπούτο του.

74’Εντυπωσιακή ενέργεια του Χριστοφή και ασίστ στον Μανθάτη που αστόχησε από πολύ καλή θέση.
71′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Ο Μανθάτης έκανε το φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών και κατέληξε έξω.
70′ Ο Σελίν έκανε το σουτ από πλάγια θέση, ο Γκράσα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.
60′ Μετά από κόρνερ του Ζε Βαλέντε, η μπάλα κατέληξε στον Καλό που έκανε το δυνατό σουτ, με τα πόδια έδιωξε ο Λόρια.
51′ Ο Ζε Βαλέντε βρήκε τον Παπαφώτη που έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λόρια.
46′ ΓΚΟΛ 2-0 Πρώτη φάση στο β’ ημίχρονο ο Καλτσάς έφυγε στην επίθεση μετά από μεγάλη μπαλιά και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45′ ΓΚΟΛ 1-0 Κόρνερ του Ράγιος, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Σελίν, ο Γκαλίτσιος σε δεύτερο χρόνο έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
39′ Κίτρινη για διαμαρτυρίες στον Ερανοσιάν.
36′ Σέντρα από τα δεξιά, γύρισμα του Μανθάτη, ο Κατσαράβα προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι, με τον Γκράσα να μπλοκάρει όμως την μπάλα.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Η κάθετη του Παπαφώτη στον Καλό που απέφυγε και τον Λόρια, το πλασέ όμως που έκανε δεν ήταν καθόλου καλό, με την μπάλα να περνάει έξω.
16′ Ο Κατσαράβα έκανε την προσποίηση εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει δεξιότερα από το κάθετο δοκάρι του Γκράσα.
9′ Φάουλ του Ράγιος, κεφαλιά του Βασιλακάκη ο Γκράσα έδιωξε σε κόρνερ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Σελίν, Σιλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Βασιλακάκης, Ράγιος(68′ Χριστοφή), Καλτσάς, Μανθάτης(75′ Ανανίτζε), Κατσαράβα(46′ Κ. Αρτυματάς)
Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Ντούρις, Χατζηβασίλης, Ιωάννου

ΔΟΞΑ: Γκράσα, Χριστοφή, Ντερβίτ, Νελσίνιο, Μέσκα, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος(67′ Μιντίκκης), Καλό(88′ Ίταλο), Ζε Βαλέντε(68′ Ασαμόα)
Στον πάγκο: Γκρεμσλ, Παρασκευά, Γιούτριες, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Ζορζίνιο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι(3η) / Λουίς Κάρλος, Τραϊτσέφσκι, Χριστοφή

ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ντούρις, Καλτσάς, Μανθάτης, Σελίν
ΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
ΘΕΑΤΕΣ: 4000 περίπου
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανόρθωση-Δόξα: Κωνσταντίνος Φελλάς (Ευαγόρας Ευαγόρου, Νίκος Εγγλέζου) Τιμόθεος Χριστοφή (Π.Γερασίμου)