28 Μαρτίου, 2024
  • 28 Μαρτίου, 2024

Καρδιοχτύπησε αλλά πέρασε με νίκη η Ν.Σαλαμίνα

By on 29 Ιανουαρίου, 2020 0 4374 Views

Η Πάφος έβαλε δύσκολα στη Ν.Σαλαμίνα και την καρδιοχτύπησε αλλά στο τέλος οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola .Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-1 την εξαιρετική Πάφο με γκολ του Κορέια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και έλεισαν θέση στην κλήρωση της Πέμπτης για τους «8» της διοργάνωσης. Νωρίτερα τα… χρειάστηκαν καθώς η Πάφος ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, άσκησε πίεση για το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, δεν τα κατάφερε και αυτή βάφτηκε «ερυθρόλευκη»
Ο Σιρόκ άνοιξε το σκορ για την Πάφο στο 17ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε με πέναλτι (αμφισβητούμενο)του Μοαυρίτσιο στο 27΄, άντεξε μέχρι το φινάλε στην πίεση των φιλοξενούμενων, έβαλε ένα γκολ με τον Κορέια να σουτάρει στην τελευταία φάση του αγώνα, την μπάλα να χτυπά στον Σιρόκ και να περνά στα δίκτυα για να προκριθεί με δεύτερη νίκη(2-1)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαιτίδης): Βεσελόφσκι, Ζόρντι (27΄ Φουστάρ), Λαμπό, Χριστοφόρου, Κορέια, Μαουρίτσιο, Σαν Ρομάν, Ρέινολντς (61΄ Κωστή), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον (73΄ Κινγκσλεϊ), Ελουντού

ΠΑΦΟΣ (Κ.Τόσακ): Ρούτκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Πάνος, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Βα, Φόλμπρεχτ, Τόρες (70΄ Κωνσταντίνου), Λελιούκιν, Καμπράλ (81΄ Γκοντάρτ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαριάνοβιτς, Κορέια, Ελουντού (2η)/Αραγιούρι, Βα