• Ακράτητος ο Κίνγκσλει στο Β΄ημίχρονο.Χατ-τρικ και τριάρα η Ν.Σαλαμίνα

Ακράτητος ο Κίνγκσλει στο Β΄ημίχρονο.Χατ-τρικ και τριάρα η Ν.Σαλαμίνα

By on 22 Δεκεμβρίου, 2019 0 5262 Views

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κινγκσλει που πέτυχε και τα τρία γκολ η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο και τον άφησε πίσω της στην βαθμολογία.
Είχαν από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο δεν μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ, κάτι που έκανε η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη όπου ήταν καλύτερη και μάλιστα τρεις φορές.
Σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο στο 56΄ οι «ερυθρόλευκοι» με τρεις πάσες βρέθηκαν στην αντίπαλη περιοχή και ο Κίνγκσλει σαν τελικός αποδέκτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Για να φτάσουμε μέχρι εκεί έπρεπε ο Ρέινολντς να δώσει όμορφη πάσα στον Σίμπσον ο οποίος με συρτή μπαλιά από αριστερά βρήκε τον «Κινγκ» που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση άλλαξαν οι ρόλοι, ο Κίνγσκλει έδωσε στον Σίμπσον όμως το σουτ του έφυγε λίγο έξω. Όταν ο Κίνγσκλει πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 77΄ με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Κορέια, η σεμνή τελετή στο Μακάρειο στάδιο έλαβε τέλος. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, είχε μια ευκαιρία στο 90΄ με τον Βινίσιους να μπει ξανά στο παιχνίδι και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κίνγσλει με τρίτο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

6΄ Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουβεντρού κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος, έκανε το γυριστό σου αλλά ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

18΄ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ρέινολντς κινήθηκε ωραία, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
20΄ Σέντρα του Κίκο από αριστερά, ο Ντουβεντρού έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω.
26΄ Απευθείας φαλτσαριστή εκτέλεση κόρνερ του Κίκο, απέκρουσε με γροθιές ο Κίσσας.
31΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Δεν έδιωξαν οι αμυντικοί της Νέας Σαλαμίνας, ο Ντουβεντρού έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ με μια πολύ όμορφη απόκρουση ο Κίσσας .

53΄ Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα. Ο Σαν Ρομάν έκανε την επέλαση, βρέθηκε εκτός της περιοχής του Ολυμπιακού,  έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
56΄ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Υποδειγματική αντεπίθεση από τους ερυθρόλευκους, η μπάλα έφτασε στον Σίμπσον ο οποίος από αριστερά έκανε την συρτή μπαλιά προς τον Κίνγκσλει ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
60΄ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Σίμπσον έκανε ωραία κίνηση, έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
61΄ Σουτ του Ντουβεντρού, απέκρουσε ο Κίσσας.
70΄ Σουτ του Ελουντού, απέκρουσε ο Μπάιζα.
73΄ Σέντρα του Οικονομίδη από αριστερά, ο Ντουβεντρού έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.
77΄ ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Κορέια έκανε την σέντρα από αριστερά και με κεφαλιά ο Κίνγκσλει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
90΄ Ο Αγιτέ βρέθηκε μπροστά από τον Κίσσα αλλά ο Κύπριος τερματοφύλακας έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.
90΄ Ο Κωστή έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Μπάιζα.
90+2΄ Από κοντά ο Βινίσιους δεν μπορεί να νικήσει τον Κίσσα.

90+4΄ ΓΚΟΛ. 0-3. Μπαλιά του Κορέια και με κεφαλιά ο Κίνγκσλει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π.Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ακόστα (68΄ Οικονομίδης), Βινίσιους, Ζαχαρίου, Σωτηρίου (80΄ Ροτζέριο), Μπιλάλ (68΄ Κα), Ντουβεντρού, Αγιτέ.
Στον πάγκο: Κίρεφ, Σιντιμπέ, ,  Νάνι, Κυριάκου, Ανδρέου, Παχίπης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Φουστάρ, Νουρ (46΄ Σίμπσον), Κινγκσλεϊ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Ρέινολοντς (68΄ Μαριάνοβιτς), Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (88΄ Σιαθάς)
Στον πάγκο: Λύτρας, Σέζαρ, Παναγή,Τσαμπούρης, Τισντέλ, Νικολάου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βινίσιους/Ρέινολντς (3η), Χριστοφόρου