29 Μαρτίου, 2024
  • 29 Μαρτίου, 2024

Ένα σου-ένα μου και Ένωση -ΑΕΛ 2-2

By on 15 Δεκεμβρίου, 2019 0 9930 Views

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι στο Παραλίμνι, Ένωση και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7′ με τον Ουντότζι, οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν με δυο γκολ του Χουράδο (16′, 38′ πέν.) και οι βυσσινί με τον Μιτρέφσκι στο 83′ πήραν τον πρώτο τους βαθμό εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα. Ήταν ένας αγώνας με ρυθμό ,πολλά γκολ και φάσεις που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.Η ισοπαλία δεν ικανοποιεί καμιά ομάδα αλλά από το να χάσεις ένα παιγνίδι είναι καλή και η ισοπαλία για τους στόχους της κάθε ομάδας.

Στο α΄ημίχρονο καταγράφηκαν γκολ και φάσεις με την Ένωση Νέων Παραλαμνίου να προηγείται στο 7’με την άπιαστη κεφαλιά του Ουντόζι, όμως, στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και πήρε προβάδισμα με σκορ 2-1 χάρης τα δύο γκολ του Χουράδο στο 17’ με πλασέ και στο 38’ με πέναλτι.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ, ωστόσο, να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου ν΄αξιοποιεί μια από τις φάσεις με τον Μιτρέφσκι ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα αφού ισοφάρισε σε 2-2.

ΓΚΟΛ -ΦΑΣΕΙΣ

7΄ ΓΚΟΛ 1-0 Σέντρα του Θεοδώρου από αριστερά η κεφαλιά του Ουντόζι καταληγει στα δίχτυα της ΑΕΛ.
14′
Δυνατό μακρινό σουτ από τον Θεοδώρου, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Βοζίνια.
17′ ΓΚΟΛ 1-1 Μετά από σέντρα του Αβραάμ η μπάλα βρήκε τον Γερολέμου ο οποίοος με τακουνάκι – πάσα έστρωσε στον Χουράδο ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 με διπλή προσπάθεια αφού αρχικά απέκρουσε ο Κλέιμαν.

22′ Σουτ από τον Καστανιάγα δεν ανησυχεί ο Κλέιμαν αφού η μπάλα πέρασε έξω.
26′ Ευκαιρία για την Ένωση με τον Βαρέλα ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Βοζίνια, όμως, δεν μπόρεσε αφού η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στην αντεπίθεση το δυνατό μακρινό σουτ από τον Χουράδο η μπάλα κατέληξε έξω.
37′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Σταρόκιν ανέτρεψε στην περιοχή τον Χουράδο. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
38′ ΓΚΟΛ 1-2 Γυρίζει το ματς η ΑΕΛ με πέναλτι του Χουράδο.

Β’ ημίχρονο
56΄Δυνατό σουτ για την ΑΕΛ με τον Γερολέμου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
57΄ Νέα καλή ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού το σουτ από τον Αβραάμ μπλόκαρε την μπάλα ο Κλείμαν.

71′ Σουτ του Ουντόζι μπλοκάρει την μπάλα ο Βοζίνια.
79′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ.Ο Αβραάμ μπήκε στην περιοχή, όμως, τον πρόλαβε ο Κλέιμαν κι έδιωξε την μπάλα.
82΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με τον Θεοδώρου ο οποίος σούταρε η μπάλα όμως κόντραρε και κατεληξε κόρνερ.
83′ ΓΚΟΛ 2-2 Ισοφαρίζει η Ένωση με τον Μιτρέσφσκι.
86′ Πέναλτι ζήτησε η ΑΕΛ, ο διαιτητής που ήταν πολύ κοντά στν φάση έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

ΕΝΠ (Γκουστάβο Σιβιέρο): Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Σταρόκιν, Βαρέλα, Στεπάνιακ (67′ Ρουσιάς), Θεοδώρου, Ουντόζι (76′ Αγκίρι), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Κυριάκου.

Στον πάγκο: Πέτρου, Γεωργίου, Μουλαζίμης, Κουμής, Κάρλος, Κολοκούδιας, Κυριάκου.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεξέιρα, Γκαστανιάγκα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Κάρλος (51 ‘Αντωνίου), Γερολέμου (69′ Αγκάνοβιτς), Χουράδο (80’ Μμάε), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ.
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς, Μαρκόσκι, Παντελή, Νιλς Τεξέιρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασίλης Δημητρίου (Ιωάννης Λαζάρου – Σάββας Κανάρης), 4ος: Γιώργος Νικολάου, Παρ.: Κώστας Καπιτανής
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν, Γερολέμου (3η), Βαρέλα.