• Χατ-τρικ ο 38χρονος Χοακίν της Μπέτις κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

Χατ-τρικ ο 38χρονος Χοακίν της Μπέτις κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

By on 8 Δεκεμβρίου, 2019 0 291 Views

Ο θρυλικός εξτρέμ της Μπέτις έβαλε το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του και την οδήγησε στο 3-2 επί της Αθλέτικ, που ήταν και η τρίτη διαδοχική νίκη της.

Είναι ο γηραιότερος παίκτης της La Liga. Και παραμένει από τους πλέον ποιοτικούς. Ο Χοακίν, ένας εκ των κορυφαίων ever στη ιστορία της Μπέτις, πρόσθεσε ένα ακόμα τεράστιο κεφάλαιο στο δικό του βιβλίο με τα πράσινα. Στα 38 του σημείωσε για πρώτη του φορά χατ τρικ και το έκανε μάλιστα σε 18 λεπτά.

Και τις τρεις φορές ο Χοακίν βρήκε δίχτυα με πλασέ στην κίνηση (2’, 11’ 20’), ενώ στις καθυστερήσεις έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει καρέ. Το πέναλτι του Γουίλιαμς (44’) και ο Γιούρι (75’) έδωσαν ελπίδα στους Βάσκους, που όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Ηταν το τρίτο διαδοχικό τρίποντο για την Μπέτις, που ανέβηκε στο -5 από την τετράδα.