• ΕΛΛΑΔΑ
  • O Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο ATP Finals στην Ελλάδα

O Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο ATP Finals στην Ελλάδα

By on 17 Νοεμβρίου, 2019 0 594 Views

Η χώρα που έβλεπε ρακέτα… μόνο στις παραλίες, τώρα έχει στο τένις τον master των masters! Ο Στέφανος πήρε στο Λονδίνο την κούπα απέναντι στον Τιμ (2-1 σετ) και φέρνει… το πρώτο ATP Finals στην Ελλάδα.

Με τεράστια εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 7-6 (6), 6-2, 7-6 (4) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό και κέρδισε το ATP Finals στο Λονδίνο.

Είναι ο μεγαλύτερος τίτλος του Έλληνα τενίστα και μια από τις σπουδαιότερες επιτυχίες του αθλητισμού της χώρας.

Ο Στέφανος όλων των Ελλήνων με ανατροπή στην ανατροπή λύγισε σε 2.35′ τον εξαιρετικό Τιμ και πήρε την μεγάλη κούπα στο σπίτι του!

Απώλεια στις λεπτομέρειες…

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς με 2 άσους και χωρίς να χάσει πόντο “γράφει” το 1-0 αλλά θα του απαντήσει ο Τιμ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (1-1).

Το 4ο γκέιμ είχε το 1ο μπρέικ ποιντ του αγώνα για την πλευρά του Τσιτσιπά αλλά ο Τιμ θα το σβήσει για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 7ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς θα σβήσει 2 μπρέικ ποιντ του Τιμ και θα προηγηθεί με 4-3. Είναι η σειρά του Αυστριακού να σβήσει διπλό μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει σε 4-4 αλλά ο Τσιτσιπάς θα αποκτήσει προβάδισμα (5-4).

Ο Τιμ θα ισοφαρίσει σε 5-5 και σε 6-6. Στο τάι μπρέικ ο Αυστριακός θα προηγηθεί με 3-0 και 5-2 αλλά ο Έλληνας θα ισοφαρίσει σε 5-5 και σε 6-6!

Τελικά ο Ντομινίκ θα κερδίσει το σετ με 7-6 (6) σε 1.07′.

Άνεμος ο Τσιτσιπάς

Ιδανικό ξεκίνημα στο 2ο σετ για τον Τσιτσιπά αφού με μπρέικ θα προηγηθεί με 1-0 και με το σερβίς του με 2-0.

Με νέο μπρέικ θα φτάσει με άνεση στο 3-0 και με love θα πάρει προβάδισμα με 4-0! Ο Τιμ θα μειώσει σε 4-1 αλλά ο Τσιτσιπάς με το σερβίς του θα φτάσει στο 5-1 και στο 6-2!

Τεράστιος…

Στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς θα απειλήσει με το καλημέρα 2 φορές με μπρέικ πόιντ αλλά ο Τιμ θα απαντήσει και θα προηγηθεί με 1-0!

Ο Τσιτσιπάς με μπρέικ θα κάνει το 2-1 και θα φτάσει στο 3-1 πριν μειώσει σε 3-2 ο αντίπαλος του.

Με μπρέικ ο Τιμ θα ισοφαρίσει σε 3-3 και θα προηγηθεί με 4-3. Με καλό σερβίς ο Τσιτσιπάς θ΄αντέξει στην πίεση και θα ισοφαρίσει σε 4-4.

Ο Στέφανος θα οδηγήσει το σετ στο τάι μπρέικ! Εκεί θα προηγηθεί με 4-1 και θα κερδίσει με 7-6 (4).