• 24 Απριλίου, 2024
  • Καλή αλλά αδικημένη και ηττημένη η Εθνική μας (Μας κέρδισε πάλι η Σκωτία 2-1)

Καλή αλλά αδικημένη και ηττημένη η Εθνική μας (Μας κέρδισε πάλι η Σκωτία 2-1)

By on 16 Νοεμβρίου, 2019 0 462 Views

Η Εθνική μας ομάδα των ανδρών προσπάθησε όσο μπορούσε απέναντι στην Σκωτία όμως στο τέλος δέχθηκε την ήττα με 2-1. Ήττα που την αφήνει στην 4η θέση του ομίλου και υπό προϋποθέσεις, μπορεί να τερματίσει μέχρι και στην προτελευταία θέση. Για ακόμη μια διοργάνωση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω, αφού αν έφτανε στη νίκη, θα τερμάτιζε στην 3η θέση.

Η Εθνική μας που δικαιούται να «φωνάζει» για ένα γκολ που δεν μέτρησε στο 6’ του Εφραίμ, αφού σε σουτ του η μπάλα πέρασε τη γραμμή μετά το οριζόντιο δοκάρι αλλά και για ένα πέναλτι στο 88′ όταν κρατήθηκε ο Πιέρος. Η Σκωτία στην πρώτη της καλή στιγμή άνοιξε το ‘ σε σκορ στο 12’ με τον Κρίστι. Η Εθνική μας ανέβασε στροφές, έφτιαξε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Εφραίμ με ένα ασύλληπτο σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα(47’), όμως έξι λεπτά αργότερα ο Μακγκίν έδωσε ξανά προβάδισμα στους Σκωτσέζους. Έπειτα, έπεσε η ψυχολογία των παικτών του Ραν Μπεν Σιμόν, που ανέβασαν και πάλι στροφές, ψάχνοντας την ισοφάριση, που δεν ήρθε ποτέ. Στο 88’ η Εθνική μας ζήτησε πέναλτι, αφού ο Γκάλαχερ έριξε στο έδαφος τον Σωτηρίου, με τον Αυστριακό διαιτητή να μη δείχνει την παράβαση.

Έτσι, η Εθνική μας ολοκλήρωσε με νέα ήττα τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Euro 2020.