• 28 Μαρτίου, 2024
  • Ήταν πολύ ανώτερη η Ρωσία…(0-5)Από νωρίς με 10 η Εθνική μας

Ήταν πολύ ανώτερη η Ρωσία…(0-5)Από νωρίς με 10 η Εθνική μας

By on 13 Οκτωβρίου, 2019 0 386 Views

Την ήττα με 5-0 γνώρισε στο Στάδιο ΓΣΠ η Εθνική μας ομάδα από τη Ρωσία, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Η Εθνική μας από το 28ο λεπτό λόγω αποβολής του Λαϊφη.

Τα τέρματα της Ρωσίας πέτυχαν οι Cheryshev (9′, 90′), Ozdoev (23′), Dzyuda (79′) και Golonin (89′)

Η «αρκούδα» που είχε δοκάρι από το 2′ λεπτό είχε ένα εύκολο βράδυ, και με γκολ στο 9’ λεπτό του Τσερίσεφ και του Οζντόεφ στο 23’, απλοποίησε τα πράγματα. Το δεύτερο γκολ όμως, δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Ιόνοφ, από τον οποίο άρχισε η φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ. Δεν έφτανε αυτό, ο Λαΐφης στο 28’ έδωσε στους Ρώσους και αριθμητικό πλεονέκτημα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-2, αν και οι Ρώσοι είχαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Πάρντο να αντικαθιστά τον Παναγή που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Όπως άρχισαν το ματς, έτσι και στο β’ ημίχρονο. Με δοκάρι. Αυτή τη φορά με τον Γκολοβίν στο 52′. Και ενώ έχαναν τη μια φάση μετά την άλλοι οι Ρώσοι, με την Εθνική μας να μην μπορεί να αλλάξει… τρεις πάσες, από το 79′ και μετά ήρθε η κατάρρευση. Αρχικά, ο Τζιούμπα(79′) με κεφαλιά έκανε το 0-3 με δυνατή κεφαλιά, στο 89′ ο Γκολοβίν ανέβασε κι άλλο το δίχτυ του σκορ, με τον Τζερίσεφ στο 90+2, να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Ένα αποτέλεσμα, που ίσως να ήταν και πιο μεγάλο, αν ο Πάρντο δεν είχε αποσοβήσει το γκολ σε 3-4 περιπτώσεις…

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή(40′ Πάρντο), Ν. Ιωάννου, Μερκής, Μ. Ιωάννου, Ζαχαρίου(36′ Μαργκάσα), Χάμπος, Κούσουλος, Σπόλιαριτς(80′ Παπουλής), Αρτυματάς, Λαΐφης, Κωστή

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Καρώ, Πίττας, Χριστοφή, Σωτηρίου,Γεωργίου, Μιντίκκης, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης

ΡΩΣΙΑ: Γκιγιέρμε, Σεμένοφ, Τσερίσεφ, Οζντόεφ, Αχμέτοφ(61′ Κουρζάεφ), Κουντριάσοφ, Τζικίγια, Γκολοβίν, Ιόνοφ(78′ Μπακάεφ), Τζιούμπα, Πετρόφ(37′ Καραβάεφ)

Στον πάγκο: Λούνεφ, Τζανάεφ, Ιγκνατίεφ, Μπελιάεφ, Σομπόλεφ, Μογκίλεβετς, Κομλιτσένκο, Χιστιάκοφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραβάεφ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λαΐφης
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σερντιάν Γιοβάνοβιτς (Ούρος Στολίκοβιτς-Μίλαν Μιχαΐλοβιτς) Νόβακ Σίμοβιτς (Σερβία)