Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Like

Β’ Κατηγορία: Αναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλλος Σωτήρας ανοίγουν την αυλαία (18:00 Cytavision)

20 Σεπτεμβρίου, 2019
247 Views
0 Comments
no-cover



Με γειτονικό ντέρμπι ανοίγει σήμερα η αυλαία του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, που φέτος θα διεξαχθεί με διαφορετική μορφή.

Για το δεύτερο όμιλο στη Δερύνεια η τοπική Αναγέννηση θα φιλοξενήσει τον Ονήσιλλο Σωτήρας. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 18:00 και με τη στήριξη της ΚΟΠ θα μεταδοθεί απευθείας από τη Cytavision.

Στο περσινό Πρωτάθλημα η Αναγέννηση νίκησε εκτός έδρας με 2-0 και στο εντός έδρας παιχνίδι, το τελευταίο της χρονιάς, οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 3-3.

Σημειώνεται ότι τηλεοπτικός από τη Cablenet θα είναι και ο αγώνας του Σαββάτου μεταξύ της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών με την Αλκή Ορόκλινης που θα αρχίσει στις 16:30.

Τρόπος διεξαγωγής
Όπως είναι γνωστό το φετινό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων σε δύο ομίλους. Με την λήξη της πρώτης φάσης (14 αγωνιστικές), οι πρώτες 4 ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Premier και οι 4 τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Standard

Οι ομάδες θα διατηρήσουν τους μισούς βαθμούς από αυτούς που κατέκτησαν στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) και θα αγωνιστούν σε Πρωτάθλημα 2 γύρων (εντός και εκτός) με όλες τις ομάδες του ομίλους τους (σύνολο 14 αγωνιστικές). 

Οι πρώτες δύο ομάδες του Ομίλου B’ Premier θα ανέβουν στην Α’ Κατηγορία και οι τελευταίες τέσσερεις ομάδες του Ομίλου Β’ Standard θα υποβιβαστούν  στην Γ’ Κατηγορία.

Μετά το τέλος του Πρωταθλήματος, οι δύο όμιλοι θα ενώνονται χωρίς να αλλάζουν βαθμολογική θέση, για να μπαίνουν οι ομάδες σε μια σειρά, η οποία θα τις οδηγεί σε ποιό όμιλο θα αγωνίζονται την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
 

ΗΜΕΡΑΑ’ ΟΜΙΛΟΣ ΩΡΑ
21 ΣεπτεμβρίουΟμόνοια Αραδίππου – Αγία Νάπα16:30
21 ΣεπτεμβρίουΚαρμιώτισσα Πολεμιδιών – Αλκή16:30
21 ΣεπτεμβρίουΑΣΙΛ – Ομόνοια Ψευδά16:30
22 ΣεπτεμβρίουΆρης – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα16:30
ΗΜΕΡΑΒ’ ΟΜΙΛΟΣΩΡΑ
20 ΣεπτεμβρίουΑναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλλος Σωτήρας18:00
21 ΣεπτεμβρίουΠΟ Ξυλοτύμπου – Διγενής Ακρίτας Μόρφου16:30
21 ΣεπτεμβρίουΑκρίτας Χλώρακας – Ερμής Αραδίππου16:30
21 ΣεπτεμβρίουΑΕΖ – Οθέλλος Αθηαίνου16:30

Comments are closed.

echo do_shortcode( '[contact-form-7 id="891" title="Newsletter"]' ); ?>