• Καταιγιστική η Ντόρτμουντ με πεντάρα.(Όλα τα αποτελέσματα)

Καταιγιστική η Ντόρτμουντ με πεντάρα.(Όλα τα αποτελέσματα)

By on 17 Αυγούστου, 2019 0 370 Views

Η Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα της Bundesliga. Μπορεί να βρέθηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα πίσω στο σκορ, με τον Νίντερλεχνερ να δίνει το προβάδισμα στην Άουγκσμπουργκ, όμως στο 3’ ο Αλκάθερ έφερε το ματς στα ίσα και η συνέχεια είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή.

Οι παίκτες του Φαβρ κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν τον χρόνο να περάσει και μέσα σε 10’ πέτυχαν τρία γκολ. Αρχικά, ο Σάντσο έκανε το 2-1, στη συνέχεια ο Ρόις το 3-1 στο 57’ και στο 59’ ήρθε ο Αλκάθερ να κάνει το 4-1! Τα πάντα, φυσικά, είχαν τελειώσει, με τον Μπραντ να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει στο ντεμπούτο του για το τελικό 5-1 στο 82’.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Χιτς, Πίσεκ (68’ Χακίμι), Χούμελς, Ακάντζι, Σουλτς, Βάιγκλ, Βίτσελ, Σάντσο, Ρόις (79’ Γκέτσε), Αζάρ (68’ Μπραντ), Αλκάθερ

Άουγκσμπουργκ (Μάρτιν Σμιντ): Κούμπεκ, Τάιγκλ, Σουχί, Κεντίρα, Πέντερσεν, Γκρουέσο, Μπάιερ, Χαν (60’ Ρίχτερ), Γκρέγκοριτς (77’ Όξφορντ), Βάργκας (83’ Γιένσεν), ΝίντερλεχνερΜε το… δεξί Λεβερκούζεν, ΒόλφσμπουργκΗ Λεβερκούζεν μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αξιόμαχη Πάντερμπορν, όμως έφτασε στη νίκη με 3-2 και ξεκίνησε με θετικό τρόπο στη σεζόν. Ο Μπέιλι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 10’, όμως στο 15’ ο Μίτσελ έκανε το 1-1. Η Λεβερκούζεν πήρε ξανά το προβάδισμα στο 19’ με τον Χάβερτς, όμως στο 25’ οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι την απάντηση, με τον Μάμπα να κάνει το 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στο 69’, όταν ο Φόλαντ έκανε το τελικό 3-2. Με νίκη ξεκίνησε και η Βόλφσμπουργκ, που επιβλήθηκε με 2-1 εντός έδρας της Κολωνίας. Ο Άρνολντ έκανε το 1-0 με εντυπωσιακό μακρινό σουτ στο 16’, ενώ στο 60’ ο Βέργκχορστ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Τερόντε για το τελικό 2-1. Μοίρασαν τριάρεςΕντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στη σεζόν για την Φράιμπουργκ, που κέρδισε με 3-0 εντός έδρας την Μάιντς. Το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι η ομάδα του Στράιχ πέτυχε όλα της τα γκολ στο τελευταίο 10λεπτο! Ο Χέλερ έκανε το 1-0 στο 81’, ο Σμιντ το 2-0 στο 84’ και ο Βάλσμιντ με πέναλτι το τελικό 3-0 στο 87’! Μεγάλο διπλό έβγαλε η Φορτούνα στην Βρέμη, κερδίζοντας με 3-1 την Βέρντερ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Χένινγκς στο 36’, όμως με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Έγκεσταϊν έκανε το 1-1 στο 47’. Αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Φούνκελ, που στο 52’ πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Κάραμαν, πριν ο Αϊχάν κάνει το τελικό 1-3 στο 64’.