• ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ
  • Τέταρτος ο Μίλαν στη Λουκέρνη.Φετινό ατομικό ρεκόρ η Ναταλία

Τέταρτος ο Μίλαν στη Λουκέρνη.Φετινό ατομικό ρεκόρ η Ναταλία

By on 10 Ιουλίου, 2019 0 1966 Views

Στο διεθνές μίτινγκ «Σπίτσεν» της Λουκέρνης αγωνίστηκε (9 Ιουλίου 2019) ο Μίλαν Τράικοβιτς, όπου κατέλαβε την 4η θέση  στα 110μ. εμπ. με χρόνο 13.62. Ήταν «γερή» η κούρσα με αξιόλογους αντιπάλους. Ο Κινέζος Σίε και ο πολύπειρος Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρμπέιντος), νικητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα προ δεκαετίας, τερμάτισαν στο 1 και 2, αλλά με τον ίδιο χρόνο (13.54). Η σειρά τερματισμού: Σίε (Κίνα) 13.54, Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρμπ.) 13.54, Αλκάνα (Ν. Αφρ.) 13.58, Τράικοβιτς (Κύπρος) 13.62, Ίτον (ΗΠΑ) 13.76, Κάρτερ (Τζαμ.) 14.06, Πένα (Ελβ.) 14.25.

Φετινό ατομικό η Ναταλία (1.500)

Το καλύτερο φετινό της ρεκόρ, 4.17.91, πέτυχε (9 Ιουλίου 2019) στην Ιταλία, στο διεθνές μίτινγκ του Λινιάνο, η Ναταλία Ευαγγελίδου. Η ρεκορντγούμαν Κύπρου στα 800 και 1.500 μέτρα, έτρεξε σε μια δυνατή κούρσα στο Λινιάνο, στην οποίαν συμμετείχαν πολλές αθλήτριες διεθνούς εμβέλειας και κατέλαβε την 11η θέση, αλλά εκείνο που μετράει είναι η επίδοσή της. Στο αγώνισμα πρώτευσε η Αμερικανίδα Σνάιντερ (4.08.83). Ο επόμενος αγώνας της Ευαγγελίδου θα είναι στο Βέλγιο, στην πόλη Κορτράικ, όπου θα διεξαχθεί (16 Ιουλίου 2019) το διεθνές μίτινγκ «Κύπελλο Φλάνδρας».

52.67 η Αρτυματά στην Ουγγαρία

Δεν έβγαλε τον καλό χρόνο που ήθελε η Ελένη Αρτυματά στο Σέκεσφεχεβαρ (9 Ιουλίου), στο «Ίστβαν Γκιούλαϊ Μεμόριαλ». Έτρεξε τα 400 μέτρα σε 52.67 η Ελένη, και τερμάτισε στην 7η θέση. Το ετήσιο μίτινγκ του Σέκεσφεχεβαρ είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Ίστβαν Γκιούλαϊ, παλαιού πρωταθλητή ταχύτητας στην Ουγγαρία και δις νικητή στην Πανεπιστημιάδα. Ο Γκιούλαϊ διέπρεψε ως αθλητικός δημοσιογράφος και επί σειράν ετών ήταν  ο Γεν. Γραμματέας της Διεθνούς Ένωσης Αθλητικών Συντακτών (ΑΙPS).