Like

Στο ΓΣΠ γιορτή,σε άλλα δυο γήπεδα μάχες ζωής

18 Μαΐου, 2019
260 Views
0 Comments
Στο ΓΣΠ γιορτή,σε άλλα δυο γήπεδα μάχες ζωής

Η αυλαία του Πρωταθλήματος Cyta 2018-2019 πέφτει και στην τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει η δεύτερη ομάδα που θα υποβιβαστεί, καθώς και η τελική κατάταξη στην πρώτη εξάδα αφού παραμένει ανοικτή η δεύτερη θέση. 

Σήμερα Σάββατο, μετά τον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΛ στο ΓΣΠ, θα έχουμε και την απονομή του τροπαίου του Πρωταθλήματος στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν και την ερχόμενη Τετάρτη στον τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola.

Όσον αφορά τον υποβιβασμό, μια εκ των Ε.Ν. Παραλιμνίου, Αλκής ή Δόξας θα αγωνίζεται του χρόνου στη Β’ Κατηγορία.  Η Αλκή έχει 35 βαθμούς και θα αγωνιστεί στην τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με την ΕΝΠ που έχει 32 βαθμούς.Στους 32 βαθμούς βρίσκεται και η Δόξα που αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ανόρθωση. Η Ένωση με νίκη σώζεται και η Αλκή αν χάσει θα πρέπει να μην κερδίσει η Δόξα την Ανόρθωση για να παραμείνει στην Α΄κατηγορία. Ήττα της Δόξας ευνοεί και η ισοπαλία τηςν Ένωση ενώ δυο ισοπαλίες ρίχνουν την Ένωση.Πολλάτα σενάρια και μεγάλη η αγωνία.

Σ

Υπενθυμίζεται ότι η ΚΟΠ σε συνεργασία με το Γραφείο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο και την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, στο πλαίσιο των επερχόμενων Ευροεκλογών, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta αποφάσισε να επιτρέψει τη μεταφορά  πανό στον αγωνιστικό χώρο όπου θα αναγράφουν «Ευρωεκλογές 26 Μάϊου 2019 αυτή τη φορά ψηφίζω».

Τα πανώ θα μεταφερθούν από τους διαιτητές αλλά και τους ποδοσφαιριστές των διαγωνιζομένων ομάδων, στους  αγώνες ΑΠΟΕΛ -ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων και ΑΕΚ – Ομόνοια.

Το πρόγραμμα και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της 10ης αγωνιστικής της Β’ φάσης: 

Α’ όμιλος 

Σάββατο, 18 Μαΐου 
18:00 ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ (Cytavision Sports 1)

Κυριακή, 19 Μαΐου 
19:00 Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων (Cytavision Sports 2)
19:00 ΑΕΚ  – Ομόνοια (Cytavision Sports 1)

Β’ όμιλος

Παρασκευή, 17 Μαΐου 
Ερμής – Πάφος…1-2

Σάββατο, 18 Μαΐου 
19:00 Ανόρθωση – Δόξα (Cytavision Sports 5)
19:00 Ε.Ν. Παραλιμνίου – Αλκή (Cytavision Sports 3)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α ΟΜΙΛΟΣ


#ΟμάδαΑγΓκολΒαθμ
1ΑΠΟΕΛ3162-2567
2ΑΕΚ3049-2259
3Απόλλων3163-3058
4ΑΕΛ3149-4355
5Ν. Σαλαμίνα3139-4641
6Ομόνοια3135-4336

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ B ΟΜΙΛΟΣ


#ΟμάδαΑγΓκολΒαθμ
1Ανόρθωση3142-3841
2Πάφος3237-4838
3Αλκή3133-5535
4Δόξα3144-5032
5ΕΝΠ3132-4932
6Ερμής3229-6513


Comments are closed.