26 Απριλίου, 2024
  • 26 Απριλίου, 2024

Το β΄ημίχρονο της οργής!Η ΑΕΛ 5-2 με ανατροπή

By on 11 Μαΐου, 2019 0 13184 Views

Με μεγάλη ανατροπή και ρεκόρ σκοραρίσματος στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέτριψε την Νέα Σαλαμίνα (που προηγήθηκε με 0-2) με 5-2 και έδειξε βαθμό ετοιμότητας ενόψει του τελικού.

Και όπως τίποτα δεν προμήνυε το τελικό αποτέλεσμα αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τους Κίνγκσλεϊ και Ελουντού και έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα. Το τέρμα του Ντα Σίλβα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου φαίνεται να λειτούργησε καταλυτικά.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ήταν καταιγιστικοί και έφθασαν στην μεγάλη ανατροπή σκοράροντας τέσσερα τέρματα σε διάστημα δεκατριών λεπτών και με τον Χουράδο να πετυχαίνει χατ-τρικ στο 70’, 74’ και 83’ ενώ στο 75΄ο Νουρ με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντ. Τζούνιορ, Α. Τεξέϊρα, Καστανάγια (12′ Φιντέλις), Λαφράνς, Αντάμοβιτς, Αβραάμ, Ντα Σίλβα, Ν. Τεξέϊρα, Χουράδο, Σχραντζ (57′ Αγκάνοβιτς)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Λύτρας, Τζαϊλσον, Μιντίκκης, Χατζηκωνσταντή, Κορέϊρα, Νουρ, Κωστή, Σιαθάς (54′ Πικής), Τιάγκο, Ελουντού (89′ Νικολάου), Κίνγκσλεϊ (82′ Σικόρκσι)