Χωρίς άγχος πρόσφεραν γκολ ΑΕΛ-Ομόνοια(3-2)

By on 4 Μαΐου, 2019 0 15044 Views

Δηνιούργησε τις προϋποθέσεις για εύκολη νίκη η ΑΕΛ που μέχρι το 64’ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 απέναντι στην Ομόνοια, αλλά κατέληξε σε νίκη με αρκετή δυσκολία και αρκετή δόση τύχης καθώς η Ομόνοια που μέσα σε δύο λεπτά είχε μειώσει σε 3-2 δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση ενώ και το αρχικό 3-0 την αδικούσε. Χωρίς βαθμολογικό άγχος οι δυο ομάδες πρόσφεραν τουλάχιστον αρκετά γκολ

Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο σκορ στο 24’ με τον Χουράδο και με το ξεκίνημα της επανάληψης ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πέναλτι έκανε το 2-0. Στο 53’ ο Μακρής σημείωσε το 3-0 και εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει η είσοδος του Μόντες άλλαξε την εικόνα της Ομόνοιας που μείωσε με τον Ισπανό στο 71’ και με τον Ραμίρες στο 75’ και μέχρι το τέλος ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

27′ ΓΚΟΛ 1-0: Μακρινό σουτ από τον Χουράδο, η μπάλα κτύπησε στον Βύντρα και ξεγέλασε τον Μεχίας

28′ Μοναδική ευκαιρία για τον Χουράδο που βρέθηκε πλάγια μόνος απέναντι στον Μεχίας για να αποκρούση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας

47′ Πέναλτι για την ΑΕΛ σε ανατροπή του Μακρή από τον Μεχίας

47′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Χουράδο με πέναλτι κάνει το 2-0

53′ ΓΚΟΛ 3-0: Ο Μακρής με κοντινό πλασέ μετά από ασταθή απόκρουση του Μεχίας σε σουτ του Χουράδο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα

71′ ΓΚΟΛ 3-1: Σέντρα του Νταρμπισάϊαρ προς τον Μόντες που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

75′ ΓΚΟΛ 3-2: Πάσα του Κολοβού προς τον Ραμίρες που εντελώς μόνος σκοράρει και μειώνει περισσότερο

77′ Σουτ του Ραμίρες λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια

78′ Μόνος ο Μόντες απέναντι από τον Βοζίνια έστειλε την μπάλα έξω

83′ Δυνατό σουτ του Ραμίρες έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια

88′ Σουτ του Κατελάρη, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντ. Τζούνιορ, Α. Τεξέϊρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (61′ Λεάντρο Σίλβα), Ντα Σίλβα, Μακρής (64′ Μυτίδης), Χουράδο, Αντόνια (71′ Κυριάκου)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Καστανιάγια, Λεάντρο, Μυτίδης, Φιντέλις, Γκοντάλ, Κυριάκου, Γουήλερ, Ν. Τεξέϊρα

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμες, Μαυρίας (63′ Μόντες), Ατζαγκούν (24′ Κατελάρης), Κολοβός, Ραμίρες, Νταρμπισάϊαρ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Γκαφούρ, Μότα, Λόρα, Λόε, Κατελάρης, Εντρένα, Μόντες, Χαραλάμπους

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροβέρτος Κώστα (Στέλιος Νικήτα – Τηλέμαχος Τηλεμάχου), 4ος:  Κώστας Ψευδιώτης, Παρ.: Μιχάλης Ιωάννου