• 18 Απριλίου, 2024
  • Τριάρες απο Βέλγιο και Καζακστάν(Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής)

Τριάρες απο Βέλγιο και Καζακστάν(Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής)

By on 22 Μαρτίου, 2019 0 582 Views

Εντυπωσιακό το Βέλγιο στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2020 επικράτησε 3-1 στις Βρυξέλλες της Ρωσίας. Μεγάλο διπλό η Πολωνία, δύσκολα η Κροατία.

Εντυπωσιακό το Βέλγιο στην πρεμιέρα των προκριματικών, πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Ρωσία και ουσιαστικά έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την πρωτιά. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, μπήκαν δυνατά και στο 14′ άνοιξαν το σκορ με τον Τιλμάν. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν τη γκάφα του Κουρτουά και ισοφάρισαν με τον Τσερίσεβ! Το Βέλγιο πίεσε και στο 45′ ο Αζάρ κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση κι έφτασε τα 28 με την εθνική του. Οι γηπεδούχοι είχαν διαδοχικές ευκαιρίες, αλλα και δοκάρι με τον Μπατσουαγί! Ο Αζάρ στο 88′ διαμόρφωσε το 3-1! Tην Κυριακή το Βέλγιο θα είναι αντίπαλος της Εθνικής μας στο ΓΣΠ στις 21.45

3ος όμιλος

Εύκολο έργο είχε η Ολλανδία απέναντι στην Λευκορωσία και ξεκίνησε με το δεξί τη διοργάνωση. Οι Οράνιε ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, παίρνοντας το προβάδισμα από τα… αποδυτήρια, με τον Ντεπάι να κάνει το 1-0 στο 1’. Το 2-0 ήρθε στο 21’ με τον Βαϊνάλντουμ και τελείωσε τα πάντα, πριν ο Ντεπάι με πέναλτι κάνει το 3-0 στο 55’. Το τελικό 4-0 έκανε ο Φαν Ντάικ στο 86’. Με το δεξί ξεκίνησε και η Β. Ιρλανδία, που με γκολ του ΜακΓκιν (56’) και πέναλτι του Ντέιβις (75’) επιβλήθηκε με 2-0 της Εσθονίας.

5ος όμιλος

Το Αζερμπαϊτζάν παραλίγο να κάνει το πρώτο πραγματικά μεγάλο μπαμ στα προκριματικά, όμως η Κροατία έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 2-1. Ο Σεϊντάεβ έδωσε το προβάδισμα στους Αζέρους μόλις στο 19’, όμως στο 44’ ο Μπάρισιτς έκανε το 1-1 για την Κροατία. Η πίεση του δευτέρου ημιχρόνου απέφερε καρπούς, καθώς στο 79’ ο Κράμαριτς λύτρωσε τους γηπεδούχους, που έφτασαν στη νίκη με 2-1. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Σλοβακία, που με τέρματα των Ντούντα (42’) και Ρουσνάκ (84’) κέρδισε με 2-0 την Ουγγαρία.

7ος όμιλος

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πολωνία, που με γκολ του Πιόντεκ στο 68’ κέρδισε με 1-0 στην Αυστρία. Οι Πολωνοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς. Η ΠΓΔΜ πήρε… φόρα από το Nations League και επιβλήθηκε με 3-1 της Λετονίας στο 100ό ματς του Πάντεφ με το εθνόσημο. Ο τελευταίος, πάντως, δεν βρήκε δίχτυα, με τους Αλιόσκι (11’) και Έλμας (29’) να τελειώνουν τα πάντα από το πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι Λετονοί ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Βελκόβσκι στο 88’, όμως έμειναν με 10 παίκτες στη συνέχεια (δεύτερη κίτρινη στον Τσιγκάνικς) και δέχθηκαν και τρίτο γκολ στο 93′ ξανά με τον Έλμας. Τέλος, Ισραήλ και Σλοβακία μοιράστηκαν τους βαθμούς. Ο Σπόραρ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 48’, όμως στο 55’ ο Ζάχαβι έκανε το τελικό 1-1.