29 Μαρτίου, 2024
  • 29 Μαρτίου, 2024

Τα βρήκε σκούρα η Σίτι αλλά προκρίθηκε

By on 16 Μαρτίου, 2019 0 467 Views

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Σουόνσι, όμως με δύο… συζητήσιμα γκολ στο τέλος και ελλείψει VAR πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Βρίσκεται ήδη στους «8» του Champions League, στον τελικό του Λιγκ Καπ, στην κορυφή της Premier League, πλέον και στα ημιτελικά του Κυπέλλου! Η Μάντσεστερ Σίτι παρέμεινε ζωντανή στην μάχη για ένα ανεπανάληπτο καρέ τίτλων με τον πιο απροσδόκητο τρόπο.

Η Σουόνσι βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο χάρη σε πέναλτι του Γκράιμς (20’) και γκολ του Τσελίνα (29’) και οι οπαδοί της άρχισαν να κάνουν όνειρα για μία τεράστια έκπληξη.

Ο Γκουαρντιόλα έβαλε εσπευσμένα από τον πάγκο Στέρλινγκ και Αγκουέρο και το ματς γύρισε.

Ένα φαλτσαριστό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα (69’, 2-1) έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή που ήρθε με πολύ περιπετειώδες τρόπο. Από ένα αυστηρό πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ, ο Αγκουέρο έκανε το 2-2 (78’) και ο Αργεντινός από θέση οσφάιντ (το VAR δεν λειτουργεί στο Λίμπερτο) έκανε με κεφαλιά το 2-3 δύο λεπτά πριν το τέλος, αφήνοντας την Σουόνσι με το παράπονο…