27 Απριλίου, 2024
  • 27 Απριλίου, 2024
  • Στο γήπεδο αρνήθηκε να χάσει η Ανόρθωση.Ψυχολογικά ράκος αλλά κέρδισε με ανατροπή τον Ερμή(2-3)

By on 23 Φεβρουαρίου, 2019 0 1155 Views

Η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να πάρει θέση στην πρώτη εξάδα αλλά οι παίκτες της αν και ψυχολογικά ράκος αφού πριν αρχίσει ο αγώνας έμαθαν ότι έχασαν οριστικά 9 βαθμούς που κέρδισαν στο γήπεδο, αρνήθηκαν να χάσουν στον αγώνα με τον Ερμή. Αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-1 κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με σκόρερ τους Λαβόρδε, Στεφανέλι και Κατσαράβα με 3-2. Ο Ερμής στάθηκε άτυχος. Αν και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα χάνοντας ευκαιρίες (είχε και δυο δοκάρια ) αλλά δεν απέφυγε την ήττα δεχόμενος γκολ στο τελευταίο λεπτό και έτσι ξεκινά την φάση των ομίλων από δύσκολη θέση με αντίπαλο πάλι την Ανόρθωση στο ίδιο γήπεδο. Η Ανόρθωση που θα παίξει για πρώτη φορά στον δεύτερο όμιλο αντί να διεκδικεί Ευρώπη ενώ δεν θα έχει στην αποστολή τους Εγγλέζου, Κοφί και Στρούνα που συμπλήρωσαν κάρτες.

6′ Κίνηση από αριστερά του Λαβόρδε που έκανε την σέντρα, ο Κατσαράβα πήγε για την κεφαλιά όμως υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ

9′ Δυνατό σουτ από διαγώνια αριστερά του Πρένιτς η μπάλα έφυγε λίγο έξω

11΄ ο Κατισατής από καλή θέση εντός περιοχής έπιασε το σουτ που έφυγε λίγο έξω

12 ΓΚΟΛ 0-1: Γύρισμα του Κατσαράβα προς τον Λαβόρδε που από το ύψος της περιοχής με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

19′ Μόνος ο Κατσαράβα απέναντι στον Αραμπατζή δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ερμή

23′ Δυνατό σουτ του Στεφανέλι απέλρουσε σταθερά ο Αραμπατζής

25′ Σε έξοδο του Δημητρίου έχασε την μπάλα με τον Κατσιατή να κάνει το σουτ και τον Στρούνα πάνω στη γραμμή να διώχνει σε κόρνερ

36′ ΓΚΟΛ 1-1: Ωραία κίνηση από τον Κατσιατή που κατέβασε εντός περιχοής και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου αφού η μπάλα κτύπησε και σε σώμα αμυνομένου

39′ Ο Κατσαράβα προλαβαίνει στην έξοδο τον Αραμπατζή αλλά δεν βρίσκει στόχο

48′ Όμορφος συνδυασμός Κατσαράβα- Στεφανέλι με τον τελευταίο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Αραμπατζή αλλά να πλασάρει έξω

62′ Μακρινό συρτό φάουλ από τον Ταραλίδη έφυγε έξω

69′ ΓΚΟΛ 2-1: Ο Ντίτακ κλέβει εκτός περιοχής και με βολέ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου

82′ Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Μπανούση στον Κατσαράβα

83′ ΓΚΟΛ 2-2: Ο Στεφανέλι εκτελεί και ισοφαρίζει

84′ Δυνατό σουτ του Μαύρου σταματά στο αριστερό δοκάρι του Δημητρίου

88′ Τριπλή ευκαιρία για τον Ερμή με τον Δημητρίου να αποκρούει τις δύο, και τον Μαύρου να βρίσκει και πάλι το δοκάρι

90+3′ ΓΚΟΛ: Κίνηση του Στεφανέλι που σέντραρε στον Κατσαράβα που με κοντινή προβολή σκόραρε

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΕΡΜΗΣ (Χ.Μιχαήλ): Αραμπατζής, Πουτζιουρής (64′ Ντίτακ), Ταραλίδης, Κατσιατής, Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (46′ Μαύρου), Ψάλτης, Λαγός, Νγανγκά, Μπανούσης, Μπουλά (79′ Φυλακτού).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ.Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Σίντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου (81′ Εγγλέζου), Κατσαράβα, Μπουφ (70′ Ιωάννου), Βίκτορ, Λαβόρδε, Πράνιτς (46′ Ράγιος), Στεφανέλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταραλίδης – Κοφί, Στρούνα, Εγγλέζου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Γιάννης Αναστασίου (Ανδρέας Π.Ανδρέου, Ανδρέας Μιχαηλίδης) Κυριάκος Χριστοδούλου (Ανδρέας Ξάνθου).