• Ο Μπογκατίνοφ κράτησε τον βαθμό για τον Εθνικό. Λύγισε στο δεύτερο πέναλτι του Άρη

By on 10 Φεβρουαρίου, 2019 0 554 Views

Χωρίς νικητή (2-2)έληξε ο αγώνας Άρης – Εθνικός με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δράση της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας.O αγώνας δεν ήταν ποδοσφαιρικός στο Β΄ ημίχρονο. Από το Α΄ ημίχρονο υπήρχε ένταση και αψιμαχίες ωστόσο στο β΄ ημίχρονο όσοι έβλεπαν τον αγώνα από την Cytavision ιδιαίτερα μετά το 0-2 ήταν θεατές πολεμικής σύρραξης. Διαμαρτυρίες ,πιέσεις προς τον διαιτητή που στο β΄ έχασε τον έλεγχο αφού δεν είχε βοήθεια από τις δυο ομάδες. Στο 0-1 κακώς διαμαρτυρήθηκε ο Άρης αφού δεν υπήρχε φάουλ ,αντίθετα υπήρχε πέναλτι που δεν δόθηκε και η μπάλα κατέληξε με αυτογκόλ στα δίκτυα. Στο 0-2 κάποιοι παίκτες του Άρη σταμάτησαν για fair play αλλά η φάση όπως εξελίχθηκε γρήγορα δεν έγινε αντιληπτό από τον Παπαγεωργίου που κυνήγησε την μπάλα με αντίπαλο ,πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε.
Ορθά δόθηκε το πρώτο πέναλτι στον Άρη αφού έσπρωξε ο αμυντικός όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά και με δεύτερη προσπάθεια έσωσε τον Εθνικό αλλά στο δεύτερο πέναλτι δύσκολα θα δείξει ο φακός αν υπήρξε επαφή για πέναλτι.
Η ισοπαλία αφήνει τον Εθνικό στην 2η θέση συγκάτοικο με τον Οθέλλο αλλά 5 βαθμούς πίσω από την κορυφή ενώ ο Άρης είναι τρεις βαθμούς πίσω από την δεύτερη θέση. Το 0-2 ήταν γερό προβάδισμα για τον Εθνικό ωστόσο όπως εξελίχθηκε το β΄ ημίχρονο ο βαθμός που πήρε είναι θετικό αποτέλεσμα

Ο Εθνικός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με αυτογκόλ του Παπαστεριανού στο 43΄ και γκολ του Παπαγεωργίου στο 49΄, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να ισοφαρίζει με τους Παπαστεριανού (56΄) και Ορτέγα (86΄πεν.). Ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε πέναλτι του Τόρες στο 76΄.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Ιγκόρ και Κύπρου.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφκσι, Γιαγκουδάκης (55΄ Παναγή), Ορτέγα, Αγγελόπουλος (83΄ Κορρέα), Μαλεκκίδης, Παπαστεριανός, Κύπρου, Κυριάκου (57΄ Πεχλιβάνης), Γιουκαρής, Μαμμίδης, Τόρες

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Πιντσέλι, Φοινίρης, Γκλικόροφ, Ιγκόρ, Μαρκόφσκι, Χριστοφή (90΄+5 Ευσταθίου) , Ηλία (57΄ Καπαρτής), Παπαγεωργίου (78΄ Κυπριανού), Ιωάννου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροβέρος Κώστα (Παναγιώτης Φιλής – Μαρίνος Γαβριήλ), 4ος: Μάριος Χριστοφόρου

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο