25 Απριλίου, 2024
  • 25 Απριλίου, 2024
  • Χωρίς φρένα το ΑΠΟΕΛ.Πέρασε και απο την ΑΕΛ με εκτελεστή τον Μοράις.Στην κορυφή με +4

By on 20 Ιανουαρίου, 2019 0 7003 Views

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην ΑΕΛ στο Τσίρειο για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Το συγκρότημα του Πάολο Τραμετσάνι επικράτησε με 1-0 και εδραιώθηκε στην κορυφή με 41 βαθμούς και στο +4 από τη δεύτερη θέση στην οποία βρίσκονται Απόλλωνας και ΑΕΛ.

Ο Νούνο Μοράις ήταν ο δράστης του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης. Ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 59΄, σε μια φάση στην οποία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αντρέ Τεϊσέιρα (έκανε χέρι σε σουτ του Νσούε).

Το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ιωάννου στο 79΄.
Tο ντέρμπι δεν έφθασε σε ψηλά επόπεδα και οι φάσεις ιδιαίτερα στο Α΄ημίχρονο ήταν ελάχιστες.Στο β΄ημίχρονο ανέβηκε τουλάχιστον ο ρυθμός και έγιναν δυνατές μονομαχίες σε ένα ισορροπημένο αγώνα τον οποίο κέρδισ ετο ΑΠΟΕΛ με την εμπειρία του και την δεινότητα του Μοράις στις εκτελέσεις πέναλτι.Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 90΄ο Εφραίμ που σούταρε άουτ προ κενής εστίας μετά από σουτ του Αρτυματά στο δοκάρι.
Σωστές οι αποφάσεις του διαιτητή στο πέναλτι και στις αποβολές.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Α.Τεξέιρα, Λαφράνς, Γκοντάλ, Κυριάκου (5′ Αβραάμ – 77′ Μαρκόσκι), Γουίλερ, Νταβόρ, Γκαζτανιάγα, Αντάμοβιτς, Άλεξ (69′ Τζαρσίνιο), Μακρής

Ζαχίντ, Νατέλ (86′ Αρτυματάς), Μπάλογκ (64′ Εφραίμ)

Στον πάγκο: Ρόμο, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης, Καρλάο

Κόκκινες: Α.Τεξέιρα (2η κίτρινη) / Ιωάννου