Νίκη με ανατροπές ο Ολυμπιακός.Κέρδισε 2-3τον Άρη

By on 30 Νοεμβρίου, 2018 0 451 Views

Σπουδαία νίκη που τον εδαραιώνει στην κορυφή πέτυχε ο Ολυμπιακός,που έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι κόντρα στον Άρη καθώς βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, όμως στο τέλος δραπέτευσε με τεράστιο «διπλό» (2-3). Μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Φάτζιο Μπούις που αυξάνει στους 5 βαθμούς τη διαφορά από τον Άρη, και… δηλώνει ότι είναι το αφεντικό για άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Πολύ καλό το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, παρά την έντονη βροχή που έπεφτε, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 45λεπτου. Και οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τον Άρη να τα καταφέρνει στο 12’ με τον Μπρίτο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αρκετά νωρίς, με τον Ράμος στο 19’ με κεφαλιά. Ο Άρης πίεσε και προς το τέλος του ημιχρόνου, κατάφερε να πάρει ξανά «κεφάλι» στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 37’ ο Κύπρου ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού μέσα στην περιοχή, με τον Ορτέγα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Εκεί που όλα έδειχναν πως το ημίχρονο ήταν τελειωμένο, ο Ράμος μίλησε τελευταίος και ξανά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2(45+4)!

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους. Εκεί που φάνηκε πως ο Άρης ανέβηκε και βρήκε μια δυο καλές στιγμές, ο Φάτζιο Μπούις ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Οπόνγκ, ισορρόπησε το παιχνίδι. Μάλιστα, ο Οπόνγκ, με ένα ξεπέταγμά του στο 78’, ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε μια σέντρα ακριβείας στον Ρομό, που με κεφαλιά νίκησε τον Νουρεντινόσκι.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο, περνώντας από μια δύσκολη έδρα, κερδίζοντας ένα από τους βασικούς αντιπάλους του στο πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10 22-10 22
ΕΘΝΙΚΟΣ 10 16-7 18
ΟΘΕΛΛΟΣ 9 22-8 17
ΑΡΗΣ 10 15-10 17
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 9 15-9 17