29 Μαρτίου, 2024
  • 29 Μαρτίου, 2024

Προβάδισμα πρόκρισης για την Ομόνοια

By on 28 Νοεμβρίου, 2018 0 4142 Views

Σπουδαία νίκη που της δίνει αυξημένες ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup πέτυχε την Τρίτη στην Κροατία η Ομόνοια, αφού κέρδισε την Mladost Ribola Castella με 3-2 σετ σε ένα αγώνα με ανατροπές.

Η Ομόνοια χρειάζεται στον επαναληπτικό της Τετάρτης νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί.

Η Ομόνοια άρχισε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε 08-07. Ωστόσο, οι Κροάτες αντέδρασαν και ξέφυγαν 16-12. Η κροατική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 17-12 και 19-15. Οι «πράσινοι» όμως αντέδρασαν μείωσαν με ντεμαράζ 23-22, αλλά δεν άντεξαν και η Mladost με σερί 00-03 πήρε το πρώτο σετ σε 23 λεπτά 25-22.

Εντυπωσιακή η Ομόνοια στην έναρξη του δεύτερου σετ προηγήθηκε 16-08 δείχνοντας ότι το σετ είναι δικό της. Η ομάδα του Σάββα δεν κοίταξε πίσω προηγήθηκε 20-12 και κέρδισε 25-19 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Το «τριφύλλι» ήταν εντυπωσιακό και στο τρίτο σετ και μοιραία ξέφυγε από πολύ νωρίς 07-03. Σταδιακά, οι «πράσινοι» έχτιζαν διαφορά για να κερδίσουν εύκολα τελικά 25-15 σε 19 λεπτά και να ανατρέψουν τα δεδομένα αφού προηγήθηκαν με 2-1 σετ.

Οι Κροάτες δεν είπαν την τελευταία τους λέξη όμως. Στο τέταρτο σετ η ομάδα μας ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ 12-14, αλλά στη συνέχεια η Mladost ξέφυγε για να κερδίσει 28-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Σε πλήρη ισορροπία ήταν το πέμπτο σετ αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 07-07 με την Ομόνοια τελικά να κερδίζει 15-12 και τον αγώνα 3-2 σετ

Τα σετ: (25-22, 19-25,15-25, 25-18, 12-15)

Mladost Ribola Castella: Bίσιτς, Ρούμπερτ, Πέριτς, Ματόκοβιτς, Σούκερ, Σιγκότζεβιτς – Λίμπερο: Πέρβαν. – Αλλαγές: Κούλουσιτς.

Ομόνοια(Σ. Σάββα): Αχ. Πετρακκίδης, Μιράντα, Προδρόμου, Αλεξίου, Ρεϊνάλντο, Άλβες – Λίμπερο: Πλατρίτης.