19 Απριλίου, 2024
  • 19 Απριλίου, 2024

Άχαρη ισοπαλία στο ντέρμπι Ομόνοιας -Ανόρθωσης

By on 25 Νοεμβρίου, 2018 0 7036 Views

Σε ένα αμφίροπο αλλά μέτριο ποιοτικά ντέρμπι η Ομόνοια και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και με την συνολική εικόνα του αγώνα ήταν μάλλον το πιο δίκαιο αποτέλεσμα με τις δυο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν αδυναμίες και ελλείψεις που τις κρατούν μακριά απο τις πρώτες θέσεις.Πιο ικονοποιημένη η Ανόρθωση που έπαιζε εκτός και με απουσίες ενώ βρέθηκε και πίσω στο σκορ.Ο Ντουγκλάο πέρσι ισοφάρισε στο 90’ενώ αυτή τη φορά σκόραρε στο 45’και έδωσε τον βαθμό στην Κυρία τον οποίο κράτησε ο νεαρός Δημητρίου με εκπληκτική απόκρουση στο β’ημίχρονο.Τον μιμήθηκε και ο Μεχίας της Ομόνοιας που επίσης έσωσε την εστία του σε σουτ των Εγγλέζου και Σισέ

Στο Α’ημίχρονο η Ομόνοια ήταν ελαφρώς καλύτερη στα πρώτα λεπτά αλλά μετά το γκολ του Ραμίρες στο 18’ο οποίος έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ανόρθωσης,ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι και έλεγχαν το παιγνίδι έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Λαβόρδε που έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.Στο 45’με δυνατό βολέ ισοφάρισε ο Ντουγκλάο.
Στον ίδιο ρυθμό με μέτριο θέαμα άρχισε και εξελίχθηκε το β’ημίχρονο με τους δυο τερματοφύλακες να κάνουν εκπληκτικές αποκρούσεις σε σουτ ενώ ο Ντούρις στο 78′
Ομόνοια(Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Πρετσέ, Λόρα, Μανρίκε, Κατελάρης(69′ Κούσουλος), Άλεξ, Γκόμεθ, Αντόνια(55′ Ντάρμπισαϊαρ), Ραμίρες, Λόπεθ(81′ Χριστοφή)

Στον πάγκο: Παναγή, Γκαφούρ, Κούσουλος, Τζαίλσον, Λοέ, Μόντες, Αλμπίν,

Ανόρθωση(Στρέπελ): Δημητρίου, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Στρούνα, Βίκτορ, Πράνιτς(46′ Εγγλέζου), Ράγιος, Λαβόρδε(63′ Σισέ), Μικελτάντζε,(89Οικονομίδης) Ντούρις

Στον πάγκο: Βάργκιτς, Κοφί, Κυριάκου, Οικονομίδης, Σωτηρίου, Παναγιώτου, Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σοάρες, Γκόμεθ / Βίκτορ, Ράγιος,Εγγλέζου,Ντουκλάο