• 27 Απριλίου, 2024
  • Ο Φλοριάν εκτέλεσε και η άμυνα κράτησε τη νίκη για την ΑΕΚ

Ο Φλοριάν εκτέλεσε και η άμυνα κράτησε τη νίκη για την ΑΕΚ

By on 24 Νοεμβρίου, 2018 0 7341 Views

H ΑΕΚ κέρδισε το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και κρατά επαφή με την κορυφή ενώ το ΑΠΟΕΛ επιΒεΒαίωσε τις φετινές αδυναμίες του. Το χρυσό γκολ της νίκης (1-0) ππέτυχε ο Φλοριάν Τολμές στο πρώτο ημίχρονο όπου η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα.Στο Β΄ημίχρονο η ΑΕΚ οπισθοχώρησε και έδωσε γήπεδο στο ΑΠΟΕΛ που μετά το 60΄βελτιώθηκε και επιδίωξε την ιασοφάριση αλλά η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τη νίκη χωρίς ιδιαίτρη δυσκολία αφού το ΑΠΟΕΛ παρά την βελτίωση του δεν έφθασε στα επίπεδα της καλής του απόδοσης με την απουσία του Τάμαρι να γίνεται αισθητή.
Στους 19 βαθμούς έφτασε η ΑΕΚ, που παραμένει στην 4η θέση, ενώ από την άλλη, το ΑΠΟΕΛ με 20 βαθμούς είναι στην 2η θέση.

Η ΑΕΚ πέραν του γκολ του Φλοριάν στο 35΄, είχε και μεγάλη ευκαιρία στο 38΄ με τον Τρισκόφσκι να μη βρίσκει στόχο σε τετ α τετ με τον Βάτερμαν.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν είχε τη δυνατότητα να βρει δίκτυα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Ιωάννου, Καταλά, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Χέφελ, Ακοράν (59΄ Λαρένα), Τέτε (84΄ Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Φλοριάν (77΄ Γιάννου)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τομάς, Γκαρσία, Λαμπάν, Αναστασίου, Ρουσιάς

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Σόουζα (55΄ Ντε Βινσέντι), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (72΄ Εφραίμ), Νατέλ, Ντελατόρε (13΄ Ρέζα)

Στον πάγκο: Ρόμο, Νσούε, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Αντωνίου, Κασίνι

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόλας Νεοκλέους (Π. Πέτρου – Κ. Κυριάκου), 4ος: Λούκας Σωτηρίου, Παρ.: Π. Γερασίμου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φλοριάν, Σίλβα (3η), Τρουγιόλς (3η) / Μοράις, Σόουζα, Αλωνεύτης, Βούρος

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΕΚ Αρένα

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 3.426