1 Μαΐου, 2024
  • 1 Μαΐου, 2024

Ανατροπή και νίκη για την Ομόνοια στο Μακάρειο

By on 11 Νοεμβρίου, 2018 0 3159 Views

Χαμόγελα στην Ομόνοια με δεύτερη σερί νίκη .Αυτή την φορά εκτός έδρας κόντρα στην Δόξα πήρε το τρίποντο (1-2)με ανατροπή Ήταν οι πρώτοι 3 βαθμοί για το «τριφύλλι» εκτός έδρας. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό όμως η Δόξα πήρε προάδισμα με τον Λουίς Κάρλος στο 43’
Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά και με το… καλημέρα της επανάληψης και τον Ραμίρεζ στο 50’ ισοφάρισε σε 1-1 ο οποίος πλάσαρε τον εξερχόμενο Γκρεμσλ έπειτα από πάσα του Σοάρες. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Σοάρες στο 62’. Ο Πορτογάλος με σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του.Έντονες διαμαρτυρίες της Δόξας αφού ο διαιτητής υπέδειξε 4 λεπτά καθυστέρηση και έληξε τον αγώνα στα 3΄.

7′ Ο Περέιρα εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ με κεφαλιά απομάκρυνε ο Κατελάρης.

15′ Ο Κατελάρης έπιασε την κεφαλιά η μπάλα ψηλά έξω.

22′ Σέντρα του Γκόμεθ προλαβαίνει ο Γκρεμσλ πριν τον Τζχαρσίνιο.

27′ Καλή σέντρα από τον Τζαρσίνιο, διώχνουν οι αμυντικοί της Δόξας.

30′ Άστοχο σουτ του Μπόλιεβιτς.

34′ Πάσα του Σοάρες στον Ραμίρες, όμως ο Κοσταρικανός δεν έκανε καλό κοντρόλ.

43′ ΓΚΟΛ 1-0. Εκπληκτική κάθετη πάσα του Ζατλ προς τον Λουίς Κάρλο ο οποίος πλασάρει ιδανικά τον Μεχιας.

ΣΧΟΛΙΟ: Ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Λουίς Κάρλος να έρχεται σε ένα πολύ κομβικό σημείο και αλλάζει τα δεδομένα για το β’ μέρος.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

50′ ΓΚΟΛ 1-1. Πολύ καλή πάσα του Σοάρες για τον Ραμίρεζ ο οποίος πλάσαρε τον εξερχόμενο Γκρεμσλ και ισοφάρισε.

62′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Σοάρες με ένα καταπληκτικό σουτ από το ύψος του πέναλτι δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου (54′ Νελσίνιο), Μιτρέα, Τίνκου, Ασαμόα (80′ Άδωνη), Μπόλιεβιτς, Ζατλ, Λουίς Κάρλος, Χατζηβασίλης (66′ Παπαφώτης), Σαντίκ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Φερνάντες, Παβλόφ, Παχίπης

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Πρέτσε, Λόραν (68′ Κούσουλος), Μανρίκε (87′ Τζαΐλσον), Κατελάρης, Σοάρες, Γκόμεθ, Λόπεζ, Τζαρσίνιο (68′ Ενρίκεζ), Ραμίρες

Στον πάγκο: Παναγή, Φώτη, Λοέ, Τζιωνής, Μέντες, Αλμπίν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περέιρα, Ασαμόα (3η) / –

ΓΗΠΕΔΟ: «Μακάρειο»
ΘΕΑΤΕΣ: 800 περίπου

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας