• 25 Απριλίου, 2024
  • Απέφυγε την ήττα στο Παραλίμνι(1-1) αλλά προβλημάτισε

Απέφυγε την ήττα στο Παραλίμνι(1-1) αλλά προβλημάτισε

By on 20 Οκτωβρίου, 2018 0 6084 Views

Η Ανόρθωση με απογοητευτική και προβληματική εμφάνιση απέφυγε την ήττα στο Παραλίμνι με τονν Ντούρις να ισοφαρίζει στο 73’με το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα,αλλά έχασε άλλους δυο βαθμούς σε αγώνα που ήταν το φαβορί.Η Ένωση πήρε το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε εκτός απο το γκολ που δέχθηκε και το 1-1 θα μπορούσε να ήταν καλύτερο για αυτή αφού έκανε μια ελπιδοφόρα εμφάνιση ενώ έχει έντονα παράπονα απο τους παίκτες της Ανόρθωσης γιατί δεν εφάρμοσαν το fair play στην φάση που έφερε το 1-1.

Στο Α’ημίχρονο η Ένωση ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο σκορ με το γκολ του Ουντόζι από το 19′. Η Ανόρθωση ήταν πολύ άσχημη.Κουράστηκαν τα μάτια των οπαδών της να βλέπουν την ομάδα τουςνα σέρνεται στο γήπεδο.Ενδεικτικό της προσπάθειας που κατέβαλαν στο πρώτο 45λεπτο το γεγονός ότι δεν καταγράφηκε ΚΑΜΙΑ τελική προσπάθεια ενώ η Ένωση σκίραρε και είχε και άλλες τρεις τελικές.Απογοητευμένοι οι 400 φίλοι της «Κυρίας», που ήταν στο γήπεδο, αποδοκίμασαν τους ποδοσφαιριστές μετά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Στρέμπελ αντικατέστησε τον Λέβι ωστόσο δεν έβαλε καμιά δική του πινελιά…Φυσιολογικά αφού το επιτελείο του Λέβι είναι εκεί και δεν διαπίστωσε ότι υπήρχαν μέτριοι παίκτες στην 11αδα ,παίκτες ντεφορμέ και σκιά του εαυτού τους ούτε πως υπάρχουν και άλλοιπαίκτες 11αδάτοι στον πάγκο.Αποτέλεσμα η Ανόρθωση να κάνει το χειρότερο Α’ ημίχρονο της όχι μόνο στο φετινό πρωτάθλημα αλλά εδώ και χρόνια.Ένας τεεματοφύλακας που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη,ένας Μπεσάτ αναντικατάστατος αλλά με ελάχιστη προσφορά και ένα Πράνιτς να περιφέρεται σε διάφορα σημεία του γηπέδου ενώ πέρσι ήταν ο κορυφαίος αριστερός μπακ.Ο Ράγιος δεν θυμίζει τον παικταρά που γνώριζαν οι οπαδοί της Κυρίας και ο Βίκτορ να ψάχνει τον εαυτό του όπως και ο Ντούρις.
Στο Β’ημίχρονο είχε περισσότερη διάθεση η Ανόρθωση αλλά είχε δυσκολία στην ανάπτυξη και δεν πλησίαζε στο γκολ.Η Ένωση με καλή ψυχολογία απο το Α’ημίχρονο και το προβάδισμα αμύνθηκε μαζικά και σθεναρά περίμενε την ευκαιρία για κάποια αντεπίθεση.
Η είσοδος του Κατσιαράβα τόνωσε την επιθετικότητα της Ανόρθωσης που έκλεισε την Ένωση στο γήπεδο της.Στο 73’ήρθε το 1-1.Η Ανόρθωση εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο που παραχώρησε η Ένωση για να δωθούν πρώτες βοήθειες σε παίκτη της.Ντούρις και Κατσιαράβα συνδυάστηκαν ανέμεσα στους αμυντικούς της Ένωσης και ο Ντούρις πέτυχε με πλασέ το 1-1 με την Ένωση να διαμαρτύρεται γιατί δεν τηρήθηκε το Fair play.
Το γκολ δεν βοήθησε την βελτίωση της Ανόρθωσης ενώ η Ένωση ανέβηκε πιο ψηλά επιδιώκοντας δεύτερο γκολ.
Ευκαιρίες μετά το 1-1 δεν καταγράφηκαν και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την Ένωση να φωνάζει με τους παίκτες της Ανόρθωσης για την φάση που δεν τους έδωσαν την μπάλα και τον κόσμο της Ανόρθωσης να φεύγει προβληματισμένος για την μέτρια ως κακή ενφάνιση της ομάδας

Ε.Ν.Π. (Πάους): Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ(57′ Πίττας), Ζάρατε, Ουντόζι(70′ Κοσμάς), Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα(82′ Βαλλιάνος), Αγγελή, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε

Ανόρθωση (Στρέπελ): Βάργκιτς, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος(61′ Κατσαράβα), Πράνιτς, Μπέκα, Ντούρις

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν / Πράνιτς, Κατσαράβα, Σίλντενφελντ, Ιγκιεμπόρ

ΣΤΑΔΙΟ: «Τάσος Μάρκου»
ΘΕΑΤΕΣ: 800 (από 400 για κάθε ομάδα)

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος