27 Απριλίου, 2024
  • 27 Απριλίου, 2024
  • Το γύρισε η Βουλγαρία και μας κέρδισε 2-1. Έδωσε μάχη η Εθνική μας.(Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2)

By on 13 Οκτωβρίου, 2018 0 750 Views

Η ΕΘνική μας στάθηκε πολύ καλά για μια ώρα στην Βουλγαρία αλλά έχασε τελικά 2-1.Προηγηθήκαμε στο 41΄με το Κάστανο και ο Πιέρος έχασε την πιο κλασσική ευκαιρία στο ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου για να πετύχει δεύτερο γκολ για την Εθνική μας.Ήταν η στιγμή που έκρινε την εξέλιξη του αγώνα αφού στη συνέχεια η Βουλαγαρία στρίμωξε την Εθνική μας ,ισοφάρισε και πήρε και προάδισμα και τελικά τη νίκη με 2-1.Ωστόσο η Εθνική μας έδωσε μάχη και κέρδισε το χειροκρότημα των φίλων της που βρέθηκαν στο γήπεδο
Μετά την ήττα η Κύπρος έμεινε στους τρεις βαθμούς, ενώ η Βουλγαρία έφτασε στους εννέα βαθμούς σε ισάριθμους αγώνες.

Η Εθνική μας μετά από πολύ καλή παρουσία στο Α΄ημίχρονο και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Παναγή, προηγήθηκε της Βουλγαρίας με 1-0.

Στο 40ο λεπτό μετά από μακρινή μπαλιά του Λαϊφη επωφελήθηκε ο Αβραάμ και γύρισε στον Γρηγόρη Κάστανο που ακολουθούσε τη φάση και με ωραίο τρόπο άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας 1-0 .

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (50′) η Κύπρος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Παπουλής τροφοδότησε τον Πιέρο Σωτηρίου που από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω από την εστία της Βουλγαρίας.

Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (1-1) με κεφαλιά του Δεσπότοφ και στο 68′ ο Νετέλεφ πέτυχε το 2-1.

Στο 90ο λεπτό μετά από σέντρα του Χριστοφή η κεφαλιά του Ρουσιά έφυγε άουτ.
Κορυφαίος της Εθνικής μας ήταν ο Κούσουλος και πολύ καλός ιδιαίτερα στο Α΄ημίχρονο ο Αβραάμ

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ίλιεφ, Σ. Ποπόφ, Ζάνεφ, Μποντούροφ, Σλάβτσεφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ, Ι. Ποπόφ (84΄ Βασίλεφ), Κράεφ (57΄ Μιλάνοφ), Νεντιάλκοφ, Ντεσπόντοφ (75΄ Μποζίκοφ)

Στον πάγκο: Πετκόφ, Μακεντζίεφ, Τσορμπαντζίσκι, Μπανταλόφσκι, Κόβατσεφ, Ιβάνοφ, Γκοράνοφ, Μαλίνοφ, Ντιμιτρόφ

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Δημητρίου, Μερκής, Λαΐφης, Ιωάννου (72΄ Χριστοφή), Κούσουλος, Αρτυματάς, Κάστανος (65΄ Μαργκάσα), Παπουλής (75΄ Ρουσιάς), Αβραάμ, Σωτηρίου

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Πάρντο, Μουκτάρης, Σιέλης, Στυλιανού, Φυλακτού, Παπαφώτης, Βασιλείου, Οικονομίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σέρντιαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοσταντίνοφ / Κούσουλος, Μαργκάσα

ΓΗΠΕΔΟ: «Βασίλ Λέφσκι»

ΘΕΑΤΕΣ: 10.000 (200 Κύπριοι)