• Η μπάλα ήθελε την ΑΕΛ.Σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με την άστοχη Ανόρθωση

Η μπάλα ήθελε την ΑΕΛ.Σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με την άστοχη Ανόρθωση

By on 17 Σεπτεμβρίου, 2018 0 3969 Views

Η μπάλα ήθελε την ΑΕΛ στο ντέρμπι της αγωνιστικής και πέτυχε τρίτη νίκη κερδίζοντας 1-0 την Ανόρθωση που είχε την υπεροχή και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες .Τρία στα τρία για την ΑΕΛ που έδειξε τσαγανό και με την δική της τακτική πήρε αυτό που ήθελε.Αντίθετα η Ανόρθωση με πολύ άγχος δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις πολλές ευκαιρίες που βρήκε ιδιαίτερα στο Α’ημίχρονο .Άαφαιρος ο Ντούρις και σε συτό το παιγνίδι ενώ έμεινε απο δυνάμεις ο Πράνιτς και ο Λαβόρδε μπήκε ανέτοιμος σαν αλλαγή.Η αλήθεια είναι ότι η Ανόρθωση δεν άξιζε να χάσει αλλά πλήρωσε τον κανόνα πως οταν χάνεις ευκαιρίες η μπάλα τιμωρεί.
Πολύ καλό το θέαμα στο α΄ 45λεπτο. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και έχασε αρκετές κλασσικές ευκαιρίες. Όμως πλήρωσε λάθη στην άμυνα και η ΑΕΛ που είχε μερικά ξεσπάσματα και έγινε επικίνδυνη κατά διαστήματα, προηγή6ηκε στο σκορ με το πέναλτι του Ντα Σίλβα.Το πέναλτι έκαναν δώρο στην ΑΕΛ Ντουγκλάο και Βάργκιτς.
Στο β’ ημίχρονο λίγα λεπτά παίχθηκε ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν τον χρόνο με καθυστερήσεις ,και την Ανόρθωση να προσπαθεί αλλά χωρίς καθαρό μυαλό να μην μπορεί να πετύχει το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσα αφού δεν είχε ούτε φρέσκες ιδέες στο παιγνίδι της με αποτέλεσμα η ΑΕΛ στο τελευταίο ημίωρο να κρατά το 0-1 έξυπνα και ψύχραιμα.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
1΄ Κεφαλιά του Μικελτάντζε έξω από σέντρα του Στρούνα.

18΄ Ο Ιγκιεμπόρ έβγαλε ασίστ στον Ντούρις, ο οποίος από μακριά έκανε άστοχο πλασέ. Βιάστηκε ο επιθετικός της Ανόρθωσης.

22΄ Ο Αντρέ Τεϊσέιρα έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ προ του Ράγιος μετά από σέντρα του Στρούνα.

23΄ Σουτ του Ράγιος, η μπάλα στο κεφάλι του Καστανάγια και κόρνερ.

26΄ Κόρνερ της ΑΕΛ, κεφαλιά του Χουράδο απέκρουσε ο Βάργκιτς.

28΄ Λάθος του Πρόσεκ που έχασε τη μπάλα, ο Ράγιος έκανε το πλασέ, αλλά ο Αβραάμ έκοψε πριν τη γραμμή αποσοβώντας βέβαιο γκολ.

35΄ Από μακριά ο Τόρες προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Βάργκιτς, αλλά ήταν άστοχος.

37΄ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Βάργκιτς ανέτρεψε τον Χουράδο. Προηγήθηκε λάθος του Ντουγκλάο που δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα πήγε στην περιοχή όπου έγινε η παράβαση.

ΓΚΟΛ 38΄ 0-1 Ο Ντα Σίλβα ευστόχησε στο πέναλτι και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ.

42΄Σουτ του Μπεσάτ αποκρούστηκε σε κόρνερ.

44΄Κόρνερ του Πράνιτς κεφαλιά του Ιγκιεμπόρ έξω.

45΄Ο Ντουγκλάο από κοντά πλάσαρε έξω. Αιφνιδιάστηκε και έχασε ευκαιρία.

50΄Ωραίος συνδυασμός με το Ράγιος να δίνει στον Ιγκιεμπόρ που απέναντι από τον Πρόσεκ έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ της ΑΕΛ έδιωξε κόρνερ.

67΄ Αδύναμο σουτ του Κατσιαράβα στα χέρια του Πρόσεκ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ρόνι Λέβι): Βάργκιτς, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Πράνιτς,(77’Λαβόρδε) Μικελτάντζε (60΄Κατσιαράβα), Ντούρις

Στον πάγκο: Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Εγγλέζου, Κατσιαράβα, Λαβόρδε, Οικονομίδης, Σωτηρίου, Κάτσαρ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεισέιρα, Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Ζντραβκόφσκι, Καστανάγια, Ντα Σίλβα, Τόρες, Μπενίτεθ, Χουράδο (54΄Μακρής)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Λεάντρο, Μυτίδης, Μακρής, Μαρκόσκι, Ρομάν, Ράσο, Κυριάκου, Γουίλερ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασίλης Δημητρίου (Μ. Σωτηρίου, Π. Γεωργίου), Γιώργος Νικολάου (Α. Δημητρίου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιγκιεμπόρ Λαβόρδε,Ντουγκλάο/Αβραάμ, Λαφράνς, Ζντραβκόφσκι,Καστανάγια

ΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»