• 23 Απριλίου, 2024
  • Πρώτη νίκη για την Δόξα με τεσσάρα και τρίτη ήττα για την Αλκή

Πρώτη νίκη για την Δόξα με τεσσάρα και τρίτη ήττα για την Αλκή

By on 15 Σεπτεμβρίου, 2018 0 5757 Views

Η Δόξα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Αλκή, επικρατώντας της με 4-0 στο «Μακάρειο» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Χατζηβασίλης Σαντίκ (2) και Παπαφώτης τα τέρματα για τους γηπεδούχους.Η έκταση του σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά ωστόσο η νίκη της Δόξας ήταν απόλυτα δίκαιη ενώ η Αλκή με τρείς ήττες χωρίς να σκοράρει φάνηκε ότι έχει αδυναμίες και δεν θυμίζει την περσινή ομάδα έκπληξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε στην απόλυτη ισορροπία και μετά το 15’ άρχισαν να… παίρνουν μπρος οι μηχανές. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ με την Δόξα να το βρίσκει στο 39’ με τον Χατζηβασίλη να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία στην αμυντική γραμμή της Αλκής και να πετυχαίνει το πρώτο γκολ.

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε ρυθμό και οι δύο ομάδες είχαν διάθεση με τους γηπεδούχους να… κατοχυρώνουν την ανωτερότητα αφού πέτυχαν τρία γκολ και διαμόρφωσαν το τελικό 4-0. Σαντίκ στο 78΄και 88’ πέτυχε δύο τέρματα για να γράψει το 3-0 πριν έρθει στις καθυστερήσεις και στο συγκεκριμένα 90+2’ ο Παπαφώτης για να διαμορφώσει το τελικό 4-0, βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα!

Δόξα (Παυλίδης): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουχτάρης, Μιτρέα, Νελσίνιο, Μπόγιεβιτς, Ασαμόα, Ζατλ (89 Τίντσου), Παβλόφ (56′ Παπαφώτης), Χατζηβασίλης (89′ Ευσταθίου), Σαντίκ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Φερνάντες, Άδωνη, Παχίπης

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Φλόρες (69′ Θεοχάρους), Λοϊζίδης, Σερφά, Σταρόκιν, Τραϊτσέφσκι, Σπόλιαριτς (69′ Χαραλάμπους), Σταύρου (62′ Μάρλον), Γκαντάτσια, Μπελαμεϊρί, Ηλία

Στον πάγκο: Γκινόνες, Κάρλος, Χαρής, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Κυπριανού

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζατλ / Ηλία, Σερφά

ΓΗΠΕΔΟ: «Μακάρειο»

Διαιτητής : Τσούκκας Αβραάμ

Α’ Βοηθός Διαιτητή: Πέτρου Πέτρος