23 Απριλίου, 2024
  • 23 Απριλίου, 2024

Στο φινάλε έσωσε τον βαθμό ο Εθνικός …

By on 14 Σεπτεμβρίου, 2018 0 667 Views

Ο Εθνικός υποδέχθηκε τον Διγενή Ορόκλινης για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της β’ κατηγορίας και κατάφερε να… σώσει στο τέλος την παρτίδα με γκολ του Πιντσέλι στο 90’, ισοφαρίζοντας το γκολ του Μπολμποσιάν στο 70’ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.Πέτυχε και δεύτερο γκολ ΄μω ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ

Μπήκε πολύ δυνατά και έλεγχε το παιχνίδι η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη, και το πρώτο ημίχρονο ήταν το… αφεντικό στο γήπεδο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του α’ μέρους καταγράφεται στο 20΄όταν ο Κυπριανού σημάδεψε το δοκάρι του Κωνσταντίνου.

Στην επανάληψη, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 70΄ο Μπολμποσιάν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σορέλ, ανενόχλητος στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Εθνικός αν και προσπάθησε, είχε και δεύτερο δοκάρι στο 73’ με τον Χριστοφή. Η πίεση έφερε και το γκολ στο 90’ έπειτα από σέντρα του Φωτίου με τον Πιντσέλι να ισοφαρίζει με κεφαλιά από κοντά διαμορφώνοντας το 1-1. Αρχικά στη φάση έδωσε πέναλτι ο διαιτητής και μετά από διαμαρτυρίες συνεννόηση με τον βοηθό έδωσε φάουλ και με την εκτέλεση του στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το 1-1. Στο 90+5’ ο Ρόγκατς σκόραρε όμως ο ρεφ του αγώνα Ανδρέας Αργυρού ακύρωσε το γκολ για επιθετικού φάουλ.

Εθνικός (Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Φοινίρης (81′ Θεράποντος), Κυπριανού, Σίντνεϊ (58′ Πιντσέλι), Γκλιγκόροφ, Καπαρτής, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου

Στον πάγκο: Λοΐζου, Μαραθωνίτης, Πογιατζής, Κκονέ, Ηλία, Ιωάννου, Λόβριτς

Διγενής Ορ. (Θεοδώρου): Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Ρολφ, Αποστόλου, Μπολμποσιάν, Άντερσον, Σορέλ, Χαπέσιης (77′ Θεοδώρου), Νικολάου, Βελκόβ (81′ Ντιμιτρόφ), Πιτσιλλίδης

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παρασκευάς, Χειμωνάς, Χρυσοστόμου, Νικηφόρου, Σιηκκή, Λοϊζίδης

Κίτρινες: Κυπριανού / Βελκόβ

Γήπεδο: «Δασάκι»