• 27 Απριλίου, 2024
  • Η πρόκριση σφραγίστηκε από το πρώτο παιγνίδι.Ανώδυνη ήττα για τον Απόλλωνα

Η πρόκριση σφραγίστηκε από το πρώτο παιγνίδι.Ανώδυνη ήττα για τον Απόλλωνα

By on 16 Αυγούστου, 2018 0 4342 Views

Για τέταρτη φορά ο Απόλλωνας βρίσκεται στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «γαλάζιοι» προκρίθηκαν όπως αναμενόταν σε βάρος της Ντιναμό Μπρεστ, παρά την ήττα 1-0 που γνώρισαν στη Λευκορωσία. Η ομάδα της Λεμεσού θα αντιμετωπίσει, τη Βασιλεία στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Το 4-0 του πρώτου αγώνα στο ΓΣΠ ήταν αρκετό για τους «γαλάζιους», οι οποίοι όμως δεν είχαν καλή απόδοση, ανάλογη με τις δυνατότητες τους. Ιδιαίτερα στην επανάληψη, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή υστέρησε και δέχθηκε την ήττα με γκολ το οποίο σημείωσε ο Νεκχάιτσικ στο 86΄.

Ο Απόλλωνας στάθηκε καλά στο πρώτο 45λεπτο και είχε καλές ευκαιρίες στο ξεκίνημα για να προηγηθεί. Στην επανάληψη όμως έχασε τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, δέχθηκε πίεση και στο τέλος δέχθηκε και το γκολ.

Σημασία όμως έχει η πρόκριση που ήλθε στο 18ο ευρωπαϊκό παιχνίδι στο οποίο κάθισε στον πάγκο ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Ντεμπούτο με τον Απόλλωνα έκανε ο Καραγιόλ ο οποίος μπήκε αλλαγή.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ (Σεργκέι Κόβαλτσουκ): Γκούτορ, Κίκι, Βίτους, Κάργκας, Βερετίλο, Φιλίποβιτς (76΄ Κρίβετς), Οσουτσούκβου, Νόγιοκ, Σαβίτσκι (84΄ Σέτκχο), Νέκχαϊτσικ, Φερέιρα (64΄ Κχομπλένκο)

Στον πάγκο: Παβλιτσένκο, Ντουάρτε, Μπαμπαβού, Γιουζέπτσουκ

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Βασιλείου, Σακέτι (70΄ Καραγιόλ), Μπρου, Περέιρα, Σαρδινέρο, Παπουλής (59΄Μάρκοβιτς), Ζελάγια (64΄ Μάγκλιτσα)

Στον πάγκο: Κίσσας, Σουμάχ, Στυλιανού, Σκέμπρι,

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρτιν Στόμπεργκσον (Σουηδία)

ΒΟΗΘΟΙ: Ντάνιελ Γκούσταφσον, Γιοακίμ Νίλσον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Kάργκας/ Ρομπέρζ, Μάγκλιτσα

ΓΗΠΕΔΟ: «Μπρέτσκι»