• Επανήλθε με τριάρα η Ανόρθωση (Δυο γκολ ο Ντούρις ,ένα ο Πράνιτς)

Επανήλθε με τριάρα η Ανόρθωση (Δυο γκολ ο Ντούρις ,ένα ο Πράνιτς)

By on 11 Φεβρουαρίου, 2018 0 2863 Views

Ο Ντούρις άνοιξε λογαρισμό στην Ανόρθωση και στο κυπριακό πρωτάθλημα και οδήγησε την Κυρία σε νίκη μέσα στο Μακάρειο κρατώντας τις αποστάσεις απο τις ομάδες που την ακολουθούν στην μάχη για την τερτράδα ενώ πέρασε στην τρίτη θέση μετά την ήττα της ΑΕΚ στο Τσίρειο..Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο Α’ ημίχρονο και προηγήθηκε 0-2 με δυο γκολ του Ντούρης Το δεύτερο ήταν γκολ κλάσης.Ο Πράνιτς με δυνατό σουτ σφράγισε τη νίκη γράφοντας το ασφαλές 0-3 στο 73′ .Στο β’ ο Ντούρις είχε σουτ στο δοκάρι ωστόσο ο Ολυμιακός ανέβηκε και δημιούργησε ευκαιρίες για να μπει στο παιγνίδι αξιοποιόντας τον αφησυχασμό της Ανόρθωσης αλλά το γκολ του Πράνιτς εξανέμισε κάθε ελπίδα για τους μαυροπράσινους.

Ο Λέβι έδωσε φανέλα βασικού στον Στρούνα στο δεξί άκρο της άμυνας και έδειξε αρκετά καλά στοιχεία ενώ επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον Παλάνκα που δεν φάνηκε.
Ο Ολυμπιακός είχε καλή προσπάθεια στο β’ ημίχρονο αλλά τώρα κοιτάζει τον τελικό με τον Άρη όπου θα κριθεί ποιά ομάδα θα υποβιβαστεί απευθείας μαζί με τον Εθνικό.
Η νίκη της Ανόρθωσης ήταν καθαρή και δίκαιη ενώ τα γκολ σπο τον Ντούρις θα τον βοηθήσουν ψυχολογικά για τη συνέχεια.

22′ Διαγώνιο δυνατό σουτ από τον Ράγιος, έδιωξε με γροθιές ο Χίντι

28′ Κεφαλιά του Τόρες σε κόρνερ του Πεχλιβάνη πέρασε λίγο έξω

36′ Εκτός περιοχής ο Ράγιος έπιασε το δυνατό βολέ για να αποκρούσει δύσκολα ο Χίντι

37′ ΓΚΟΛ 0-1: Σέντρα του Καρλίτος από δεξιά, και ο Ντούρις ανενόχλητος εντός περιοχής με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα

41′ ΓΚΟΛ 0-2:Κλέψιμο του Καρλίτος τροφοδότησε τον Ντούρις μου με εξαιρετικό σκαφτό ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Χίντι

44′ Σέντρα του Στρούνα η μπάλα κτυπά στο χέρι του Σωτηρίου, όμως ο διαιτητής αντί για πέναλτι υπέδειξε κόρνερ

45′ Κοντινό πλασέ του Ζοάο Βίκτορ σε εκτέλεση κόρνερ έφυγε λίγο έξω

56′ Μπαλιά του Πολίτσι προς τον Τόρες που από καλή θέση έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω

60′ Σέντρα από αριστερά του Πεχλιβάνη, κεφαλιά του Τόρες φεύγει έξω

70′ Δυνατό σουτ του Ζοάο Βίκτορ από το ύψος της περιοχής θα διώξει ο Χίντι

73′ ΓΚΟΛ 0-3: Εντός περιοχής ο Πράνιτς έπιασε ένα ευθύβολο βολέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χίντι

80′ Και πάλι ο Τόρες από καλή θέση εντός περιοχής θα στείλει την μπάλα έξω
88’Σουτ του Ράγιος απο κοντά έδιωξε σε κόρνερ ο Χίντι
92’Απο καλή θέση άστοχο σουτ του Κογί.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χ.Μιχαήλ): Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Σεραφείμ (46′ Πολίτσι), Βαλικάεφ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό (46′ Καπαρτής)

Ολυμπιακός: Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (82΄Παντελή) Σεραφείμ (46΄Πολίτσι) Βαλικάεφ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό (46΄Καπαρτής)

Ανόρθωση: Αρούς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Καρλίτος (72΄Κοφί) Ράγιος, Παλάνκα (64΄Αράζ) Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς(82’Οικονομίδης), Ιγκιεμπόρ

Κίτρινες: Αντωνίου, Κάστρο/-

Διαιτητής: Μασιάς Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρα Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Ψευδιώτης Κώστας