• Ματ ο τιμωρός!Μεγάλη νίκη της Ομόνοιας με ανατροπή στο φινάλε

Ματ ο τιμωρός!Μεγάλη νίκη της Ομόνοιας με ανατροπή στο φινάλε

By on 7 Φεβρουαρίου, 2018 0 4323 Views

Σπουδαίο διπλό πήρε η Ομόνοια που με δυο γκολ του Νταρμπισάιαρ κέρδισε 2-1 στην έδρα της την Ανόρθωση που προηγήθηκε αλλά έχασε κλασσικές ευκαιρίες και πλήρωσε την αστοχία των σεντερ φορ της Ντουρίς και Καμαρά.Λάθος αποδείχθηκε και η είσοδος του Παλάνκα στον αγώνα στη θέση του Σισέ αφού ουσιατικά η Ανόρθωση συνέχισε με 10 παίκτες την ώρα που ο Νατθαίου σε άλλα παιγνίδια ως αλλαγή είχε θετική προσφορά.
Στο Α’ημίχρονο το παιγνίδι ήταν μέχρι το 30’ισορροπημένο και άναρχο με ατομικές ενέργειες ωστόσο είχε γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να ψάχνουν την ευκαιρία.Μετά το 30’ανέλαβε την πρωτοβουλία η Ανόρθωση καιέφθασε κοντά στο γκολ όμως το φάουλ του Ράγιος έσωσε ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας σε μια φάση που τραυματίστηκε και αποχώρησε ενώ ο Ντούρις έχασε την μεγάλη ευκαιρία στ 39’ενώ στο 45’δεν μπόρεσε με προβολή απο κοντά να σκοράρει.Στο β’ ημίχρονο για ένα πεντάλεπτο η Ομόνοια άσκησε πίεση μα στημένα αλλά δεν βρήκε στόχο.Αντίθετα η Ανόρθωση στην πρώτη της φάση στο β’ημίχρονο σκόραρε με ωραία ενέργεθα και δυνατό σουτ του Σισέ στο 54′
Μετά το γκολ η ψυχολογία ήταν νε το μέρος της Ανόρθωσης που δεν επέτρεπε στην Ομόνοια να φτιάξει ευκαιρίες ενώ η ίδια έχασε στο 72’την μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά που μόλις αντικατέστησε τον Καρλίτος.Η αποχώρηση του Σισέ λόγω τραυματισμού επηρέασε την Ανόρθωση αφού ο Παλάνκα που μπήκε στη θέση του έχοντας κίτρινη απο την προθέρμανση δεν κάλυψε το κενό.Η Ομόνοια συνέχιζε να ψάχνει το γκο και στο 84’το πέτυχε νε εκπληκτική κεφαλιά του Νταρμπισάιαρ.Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντιπίθεση ο Χριστοφή βρήκε έξοχα τον Νταρμπισάιαρ νε νε κεφαλιά ψαράκι έκανε την ανατροπή χαρίζοντας χρυσό τρίποντο στην Ομόνοια.Η Ανόρθωση διαμαρτυργθηκε για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης όμως η ουσία είναι οτι δεν διαχειρίστηκε το προβάδισμα της σωστά και έχασε ένα δικό της παιγνίδι .Η μάχη για έξοδο στην Ευρώπη πήρε φωτιά πλέον
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χαρούς, Κοφί, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος (80΄ Οικονομίδης) Καρλίτος (61΄ Παλάνκα), Σισέ (72΄ Καμαρά), Ντούρις

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Στρούνα, Πηλέας, Χατζηπασχάλης, Ματθαίου

ΟΜΟΝΟΙΑ: Αλβμπόγκε (37΄ Χριστοδούλου), Τζαΐλσον, Γουίλιαμ, Βύντρα, Καντέ, Κατελάρης, Άλεξ Σοάρες, Χριστοφή, Κιπιάνι (72΄ Σόλομον), Λόπες (46΄ Τζαρσίνιο), Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Δημητρίου, Μαργκάσα, Κανού

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τιμόθεος Χριστοφή (Μάριος Καλογήρου – Ανδρέας Μιχαηλίδης), 4ος: Χρίστος Νικολαΐδης, Παρ.: Ανδρέας Δημητρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παλάνκα, Σίλντενφελντ, Οικονομίδης, Ντουγκλάο / Καντέ, Τζαρσίνιο, Σόλομον, Τζαΐλσον

ΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

ΘΕΑΤΕΣ: 6.000