• 18 Απριλίου, 2024
  • Ο Τολμές έκανε την ανατροπή και η ΑΕΚ πήρε δίκαια τη νίκη

Ο Τολμές έκανε την ανατροπή και η ΑΕΚ πήρε δίκαια τη νίκη

By on 6 Φεβρουαρίου, 2018 0 3291 Views

Ο Φαμπρίτσιο σκόραρε για την Αλκη στο Α΄ημιχρονο και πέβαλε δπυσκολα στην ΑΕΚ αλλά ο Φλοριάν Τολμές για άλλη μια φορά λύτρωσε την ΑΕΚ και με δυο γκολ στο β΄ημίχρονο χάρισε τη νίκη μς 2-1 στην ΑΕΚ που ήταν καλύτερη και άξιζε το τρίποντο.H Αλκή αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και το γκολ της έδωσε ψυχολογία ωστόσο στο β΄ημίχρονο η ΑΕΚ άσκησε πίεση και ήταν σαφώς καλύτερη με πολλές τελικές έχοντας και παίκτες με ποιότητα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κρατηθεί κοντά στην κορυφή και στην μάχη του τίτλου.Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα όμως η Αλκή ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Φαμπρίτσιο.

Στην επανάληψη ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ πραγματοποίησε δύο αλλαγές και η ΑΕΚ ανέλαβε από την αρχή τα ηνία φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Φλοριάν στο 53’. Οι της ΑΕΚ όμως ήθελαν απαραίτητα την νίκη και συνέχισαν να πιέζουν μέχρι που έφθασαν σε δεύτερο τέρμα στο 79’ και πάλι με τον Φλοριάν που αξιοποίησε όμορφη πάσα του Γιάννου. Η Αλκή προσπάθησε στον χρόνο που απέμεινε, και είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Ντουβεντρού στο 87’ αλλά ο Μοϊσόφ έδιωξε λίγο πριν την γραμμή και κράτησε την νίκη για την ομάδα του.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
11′ Επικίνδυνη πάσα του Φλοριάν, ο Φραγκέσκου προ του Χέφελ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ

16′ Πισινή κεφαλιά του Φλοριάν σε άστοχη έξοδο του Πάρντο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

25′ Όμορφη ενέργεια από τον Νέλσον εντός περιοχής που έκανε την σέντρα αλλά δεν πρόλαβε ο Φλοριάν.

30′ Αντεπίθεση για την Αλκή με τον Φαμπρίτσιο να κάνει το σουτ από πλάγια αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

31′ Χαμηλή σέντρα του Χέφελ, προβολή από τον Τομάς έδιωξε ενστικτωδώς ο Πάρντο.

33′ Μπάσιμο του Φλοριάν από αριστερά, γύρισε στον Τρισκόφκσι αλλά ο Θεοχάρους απομάκρυνε σωτήρια

35′ Πέναλτι κερδίζει η Αλκή σε μαρκάρισμα του Τρουγιόλς στον Μπιλάλ

36΄ΓΚΟΛ 0-1: Ο Φαμπρίτσιο ευστοχεί και ανοίγει το σκορ

38′ Όμορφη σέντρα του Νέλσον, ο Χέφελ από καλή θέση έστειλε την μπάλα στα ύψη.

44′ Μακρινό σουτ του Χέφελ έδιωξε δύσκολα ο Πάρντο

45+1′ Σέντρα του Ρούγκα, κεφαλιά από τον Φαμπρίτσιο έφυγε λίγο έξω.

47΄Από κοντά ο Φλοριάν επιχείρησε το σουτ που έφυγε έξω

49′ Τεράστια απόκρουση του Πάρντο σε κοντινό πλασέ του Νέλσον

53′ ΓΚΟΛ 1-1: Μπάσιμο του Τέτε και πάσα προς τον Φλοριάν που προσποιήθηκε και με βολέ νίκησε τον Πάρντο

54′ Φάουλ του Ρούγκα έφυγε λίγο έξω

65′ Άστοχο σουτ του Ακοράν σε κεφαλιά- πάσα του Καταλά

69′ Άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουση του Πάρντο σε κοντινή προβολή του Φλοριάν

79′ ΓΚΟΛ 2-1: Όμορφη ενέργεια του Γιάννου και ασίστ στον Φλοριάν που από κοντά νίκησε και πάλι τον Πάρντο

83′ Μακρινό σουτ από τον Γιάννου έφυγε λίγο έξω

87′ Ο Ντουβεντρού προλαβαίνει στην έξοδο τον Πάμπλο αλλά ο Μοϊσόφ πάνω στη γραμμή έδιωξε σωτήρια

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

AEK (Ι.Ιδιάκεθ):Πάμπλο, Αντωνιάδης (73′ Γιάννου), Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Τομάς, Τρισκόφσκι (46′ Τέτε), Χέφελ (46′ Ακοράν), Νέλσον, Φλοριάν.

ΑΛΚΗ (Σ.Δαμιανού):Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκέσκου (84′ Ανδρέου), Ντουβεντρού, Μάατσι (63′ Μαλφλερί), Ντιγκρουτζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Ρούκα, Μπιλάλ (84′ Χαρής), Γκλομπάρτ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τομάς, Θεοχάρους, Μαλφλερί
Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης