Έμειναν στην ισοπαλία Ανόρθωση-ΑΕΛ

By on 25 Νοεμβρίου, 2017 0 1040 Views

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι Ανόρθωσης-ΑΕΛ κάτι που ικανοποιεί περισσότερο την ομάδα της Λεμεσού ενώ οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την αδυναμία τους στην επίθεση και το γεγονός οτι δεν διάβασαν τις στημένες φάσεις της ΑΕΛ.
Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ κέρδισε τη μάχη στο κέντρο και στο μεγαλύτετο διάστημα ήταν πιο απειλητική ενώ η Ανόρθωση δεν ήταν σοβαρή στην επίθεση και δεν άσκησε την πίεση που περίμενε ο κόσμος της .Στο τελευταίο 5λεπτο πίεσε και απείλησε αλλά το γκολ που πέτυχε ο Καμαρά ήταν οφσάιντ και ακυρώθηκε ορθά..Είχε προηγηθεί η Ανόρθωση με τον Αζάρ και ισοφάρισε η ΑΕΛ νε τον Λαφράνς πιάνοντας αδιάβαστη την άμυνα της Αόρθωσης στα στημένα της ΑΕΛ.Η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού (μπορούσε να δοθεί)και άλλο ένα σε πτώση του Σεχού αλλά ο διαιτητής ήταν κοντά και δεν είδε παράβαση.

Στο Β ‘ ημίχρονο ο αγώνας πήρε φωτιά με πολλές μάχες,ένταση και φάσεις με την Ανόρθωση να ανεβάζει ρυθμό και να ασκεί με το πέρασμα του χρόνου έντονη πίεση.Σημείωσε άλλο ένα γκολ απο οριακή θέση οφσάιντ και άλλο ένα που ήταν καθαρά οφσάιντ.Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση πάλι απείλησε αλλά Ράγιος και Καμαρά δεν έπαιξαν ομαδικά και έστειλαν άστοχα σουτ.
ΤΑ ΓΚΟΛ

ΓΚΟΛ 12′ 1-0 Κάθετη μπαλιά του Καμαρά στον Αμπντουλάγιεφ, ο οποίος πέρασε ατον Βοζίνια και πλάσαρε ιδανικά.

ΓΚΟΛ 24΄1-1 Φάουλ του Σίλβα και ο Λαφράνς από κοντά έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

28΄ Η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι για χέρι του Αϊρόσα που δεν δόθηκε.

35΄ Η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι για φάουλ του Μπενίτεθ στον Σεχού

43΄ Σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ με υπόδειξη του βοηθού τέρμα του Καμαρά.

66΄ Κεφαλιά του Γκάντσεφ που κατέληξε στα δίχτυα ακυρώθηκε οφσάιντ. Φάνηκε σωστή η υπόδειξη των διαιτητών αν και ήταν οριακά 8φασάιντ

78΄ Τρίτη φορά που υποδεικνύεται οφσάιντ γκολ της Ανόρθωσης που σημείωσε ο Ντουκλάο. Σωστή

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ρ.Λέβι): Χάρουζ, Σίλντενφελντ, Ντουκλάο, Σεχού, Πράνιτς, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Αμπντουλάγιεφ (67΄ Καλό), Παλάνκα (77΄Άλβες), Ράγιος, Καμαρά

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αρτυματάς, Καλό, Άλβες, Μπανταλόφσκι, Πηλέας, Οικονομίδης, Χατζηπασχάλης, Ματθαίου

ΑΕΛ (Μπ.Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουίλερ, Λαφράνς, Μιτρέα, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα (67΄ Ρεζέντε), Αβραάμ, Μπενίτεθ (87΄ Μέσκα), Αρουαμπαρένα (73΄ Σάσι)

Στον πάγκο: Ντόσσα Τζούνιορ, Τεϊσέιρα, Λεόνσο, Μ. Νικολάου, Μέσκα, Σάσι, Κεραυνός, Αλνταϊρ, Ηλία Μ., Κυριάκου Χ., Ρεζέντε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμαρά (3η)/Αρουαμπαρένα, Σοάρες, Μπενίτεθ
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Χρίστος Νικολαίδης (Μ.Σωτηρίου, Χαρ.Γεωργίου) Α.Τσούκκας (Π.Καίλης)

ΘΕΑΤΕΣ: 6000 περίπου.