• 29 Μαρτίου, 2024
  • Συνεχίζει στα ψηλά η ΑΕΛ με νέα νίκη επί της Ν.Σαλαμίνας(3-1)

Συνεχίζει στα ψηλά η ΑΕΛ με νέα νίκη επί της Ν.Σαλαμίνας(3-1)

By on 19 Νοεμβρίου, 2017 0 690 Views

Στα ψηλά συνεχίζει η ΑΕΛ και πάει στο φινάλε του Α΄γύρου με καλή ψυχολογία στο Α.Παπαδόπουλος για τον αγώνα με την Ανόρθωση.

Η ομάδα της Λεμεσού πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε 3-1 της Νέας Σαλαμίνας και με 22 βαθμούς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντάνι Μπενίτεθ στο 31΄ αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Γκράσι στο 41΄.
Η νίκη ήρθε στην επανάληψη . Στο 70΄ ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Αρουαμπαρένα και δόθηκε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Σίλβα ο οποίος έστειλε τον Βεσελόφσκι στην μια πλευρά, την μπάλα στην αντίθεση και μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη. Το τελικό 3-1 ήρθε από τον Αρουαμπαρένα με κεφαλιά στο 84΄ σκοράροντας για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι. H N.Σαλαμίνα είχε δοκάρι με τον Μακρίεφ πριν δεχθεί το 2-1 καθώς και στις καθυστερήσεις με τον Ρόκε

ΑΕΛ (Μπ.Μπαλταζαρ): Βοζίνια, Σίλβα, Αβραάμ (64΄ Αλνταίρ), Φιντέλις (54΄ Σοάρες), Αρουαμπαρένα (85΄ Λεόντσο), Νικολάου, Λαφράνς, Μιτρέα, Κυριάκου Χ, Γουιλερ, Μπενίτεζ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαιτίδης): Βεσελόφσκι, Σεργίου (81΄ Μιντίκκης), Μακρίεφ (65΄ Κυπριανού), Κούσουλος, Νταμάχου, Παπαδόπουλος (75΄ Ρόκε), Γκράσι, Μπριτζίτο, Κορέια, Πόλιανετς, Ρέινολντς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νικολάου, Σίλβα/ Παπαδόπουλος, Νταμάχου
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Νεόφυτος Νεοφύτου (Χ. Γεωργίου, Α. Μιχαηλίδης) Χ. Θεουλή (Μ. Ιωάννου)