• Αντέχει στην κορυφή η Κυρία.Με Παλάνκα και Καμαρά κέρδισε τον Ερμή

Αντέχει στην κορυφή η Κυρία.Με Παλάνκα και Καμαρά κέρδισε τον Ερμή

By on 19 Νοεμβρίου, 2017 0 789 Views

Η Ανόρθωση πέτυχε σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί του Ερμή με 2-1 και παραμένει στην κορυφή με συγκάτοικο την ΑΕΚ .Η ομάδα της Αμμοχώστου έχει πλέον τρία παιγνίδια σερί στην έδρα της με ΑΕΛ,Σαλαμίνα και Αλκή.
.Δεν ήταν η καλύτερη εμφάνιση της Ανόρθωσης ωστόσο ήταν καλπύτερη και δίκαια νίκησε αν και αγχώθηκε όταν ο Ερμής ισοφάρισε μετά από λάθος των παικτών της και πλασέ του Άλεξ Κωνσταντίνου.
Έχοντας κορυφαίο στο Α΄ημίχρονο τον Ράγιος η Ανόρθωση έλεγχε το παιγνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες αφού ο Ερμής είχε κλεπίσει τους διαδρόμους αλλά και οι επιθετικοί της δεν είχαν πρωτοβουλίες.Προηγήθηκε με βολίδα του Παλάνκα στο 22΄αλλά στο 56΄ο Ερμής ισοφάρισε στην πρώτη του ευκαιρία και έβαλε πίεση στην ομάδα του Λέβι που αντέδρασε και με τον κορυφαίο της στο β΄ημίχρονο Πράνιτς δημιούργησε ρήγματα και στο 72΄ο Καμαρά με άγκιγμα της μπάλας στη σέντρα του Πράνιτς πέτυχε το 1-2 και το 5ο δικό του στο πρωτάθλημα.Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Άλβες για το 1-3 όμως το αποτέλεσμα δεν άλλξε αφού η άμυνα της Ανόρθωσης δεν έκανε άλλο λάθος.
ΤΑ ΓΚΟΛ
Ο Ράγιος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στον Παλάνκα, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυνατό διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1΄στο 22΄

56΄ Λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Άλεξ Κωνσταντίνου νικάει τον Αρούς στο τετ α τετ και ισοφαρίζει.

72΄Ο εξαιρετικός Πράνιτς με ωραία ενέργεια έστειλε την μπάλα στην περιοχή και ο Καμαρά ανάμεσα σε δυο αντιπάλους πέτυχε το 1-2
Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου

Βοηθοί: Στέλιος Νικήτα, Ιωάννης Λαζάρου.Γκάντσιεφ

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Σανδραβέλης,(67΄Θεοδώρου) Τσίνα, Ιμερέκοφ, Φρίμποκ,(79΄Ταραλίδης) Χριστοφή, Γουίκς(46΄ Ράντου), Μαρτίνιουκ, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Εμεγκάρα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Σιβού, Γκάντσεφ, Βίκτορ, Ράγιος, Αράζ(63΄ Άλβες), Παλάνκα,(88΄Ματθαίου) Καμαρά(89΄Οικονομίδης).