• Με την σφραγίδα του Ζαχίντ το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι κόντρα στην καλύτερη Ομόνοια.

By on 17 Νοεμβρίου, 2017 0 766 Views

Το ΑΠΟΕΛ με δυο γκολ του Ζαχίντ και ένα του Εφραίμ κέρδισε 3-1 την τυπικά γηπεδούχο Ομόνοια που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά χωρίς αποτελεσματικότητα.Μετά απο ένα μέτριο Α’ημίχρονο και ενώ η Ομόνοια έπαιζε καλύτερα και στα πρώτα 20’του β’ ημιχρόνου πίεζε την εστία του Πέρεθ και το ΑΠΟΕΛ ήταν στην άμυνα σε αυτό το διάστημα,στο πρώτο σουτ στην εστία της Ομόνοιας ο Ζαχίντ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ και στο 77’ο ίδιος με νέο έξυπνο σουτ πέτυχε το 0-2 κόντρα στην ροή του αγώνα βάζοντας τις βάσεις για νίκη.Στο 80”αφού ο Πέρεθ δεν επέτρεπε παραβίαση της εστίας του απο τους αντιπάλους ο Βούρος με κεφαλιά στην προσπάθεια του να αποκρούσει πέτυχε αυτογκόλ για να μείνει το παιγνίδι ανοικτό μέχρι το τέλος όπου ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις πέτυχε το τελικό 1-3.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον (67΄ Δημητρίου), Καντέ (79΄ Τζαρσίνιο), Κατελάρης (86΄ Μπρέεβελντ), Γουίλιαμ, Άλεξ Σοάρες, Μαργκάσα, Κανού, Χριστοφή, Λόπες, Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Φελτχούιζεν, Αντωνίου, Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Μαδούρο, Γκονζάλες, Μπεντέκε, Κατσαντώνης

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Αντωνίου (58΄ Βινίσιους), Λάγο, Μοράις, Εμπεσίλιο (69΄ Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Σάλαϊ (84΄ Εφραίμ), Ποτέ

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Μερκής, Μακρής, Σόουζα

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεόντιος Τράττος (Ν. Καλησπέρας – Π. Γεωργίου), 4ος: Νικόλας Νεοκλέους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλαϊ, Καρλάο,Λόπες