• Ο Καμαρά κράτησε το αήττητο της Ανόρθωσης στην Αρένα στο 92΄.Η ΑΕΚ πλήρωσε την αστοχία της μετά το 1-0

By on 30 Σεπτεμβρίου, 2017 0 959 Views

Στο χρόνο των καθυστερήσεων η Ανόρθωση πήρε την μπουκιά από το στόμα της ΑΕΚ η οποία προηγήθηκε στο 77΄με τον Φλοριάν και στην συνέχεια είχε ευκαιρίες για να σκοτώσει το παιγνίδι και δεν το έπραξε. Πλήρωσε τoν κανόνα και στις καθυστερήσεις οι δύο αλλαγές του Λέβι της έκαναν την ζημιά. Ο νεαρός Ματθαίου πλαγιοκόπησε και σέντραρε με τον Καμαρά εύκολα να ισοφαρίζει με κεφαλιά σκοράροντας για πρώτη φορά γράφοντας το τελικό 1-1.

Το παιχνίδι δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά και τους ποδοσφαιριστές να δίνουν σκληρές μάχες και το σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά Υπήρχε αρκετή ένταση και νεύρα από την αρχή γεγονός που επηρέασε την ποιότητα του αγώνα αλλά όχι και το ενδιαφέρον. Γλυκιά γεύση για την Ανόρθωση που έσωσε τον βαθμό και το αήττητο.
Η ΑΕΚ στο Β΄ ημίχρονο έδειξε ότι είχε περισσότερη θέληση για τη νίκη και ήταν η ομάδα που πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες πέραν του γκολ του Φλοριάν στο 77΄τόσο στο 0-0 όσο και μετά το 1-0.Η Ανόρθωση στάθηκε καλά στην άμυνα αλλά επιθετικά δεν έφτιαξε ευκαιρίες ούτε απείλησε αρκετές φορές την εστία της ΑΕΚ .Μετά το γκολ που δέχθηκε έφτιαξε μια φάση για γκολ και το πέτυχε. Έχασε τον Πράνιτς για τον αγώνα με τον Απόλλωνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά το σημαντικό ήταν ότι δεν έχασε σε άλλο ένα ντέρμπι εκτός έδρας. Για το γκολ της Ανόρθωσης η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για οφσάιντ ωστόσο θα χρειαστούν πολλά ριπλέι για να ξεκαθαρίσει αν ο Καμαρά ήταν σε οριακή θέση οφσάιντ.
Στο Α΄ ημίχρονο εκτός φάσης ο Ντουγκλάου κτύπησε τον Φλοριάν και ο διαιτητής με υπόδειξη βοηθού του έδειξε κίτρινη κάρτα ενώ οι γηπεδούχοι ζητούσαν κόκκινη .

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαμπάν, Λαρένα, Χέφελ (59΄ Τρισκόφσκι), Τομάς (90΄ Μπόλιεβιτς), Ακοράν, Τέτε (80΄ Αντωνιάδης), Φλοριάν

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Τρισκόφσκι, Κάσες, Μυτίδης, Νέλσον, Πάνκοφ, Χαραλαμπίδης, Ρουσιάς

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Σιβού, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Οικονομίδης (88΄ Ματθαίου), Βίκτορ, Ράγιος, Παλάνκα (55΄ Καμαρά), Σισέ (70΄ Καρλίτος), Άλβες

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αρτυματάς, Μπανταλόφσκι, Πηλέας

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρίστος Νικολαΐδης (Μ. Δημητριάδης – Π. Γεωργίου), 4ος: Α. Τσούκκας, Παρ.: Α. Δημητρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαμπάν / Ντουγκλάο, Οικονομίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Πράνιτς

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΕΚ Αρένα

ΘΕΑΤΕΣ: 3.000