• 20 Απριλίου, 2024
  • Χρυσή αλλαγή ο Αλταίρ.Λύτρωσε την ΑΕΛ κόντρα στην Δόξα

Χρυσή αλλαγή ο Αλταίρ.Λύτρωσε την ΑΕΛ κόντρα στην Δόξα

By on 9 Σεπτεμβρίου, 2017 0 936 Views

Η ΑΕλ με γκολ του Αλταίρ στο 79΄με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Αρτούρ χάρισε τη νικη επί της Δόξας με 1-0 πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη με ίδιο σκορ αφού 1-0 είχε νικήσει και τον Άρη στην περεμιέρα με γκολ στο φινάλε

Η προσφυγική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο περιόρισε τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ ενώ είχε καλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ αλλά ο Βοζίνια ήταν καλός ενώ μετά το 1-0 παρολίγο ο Τζούνιορ να πετύχει αυτογκόλ με κεφαλιά αλλά ο Βοζίνια πάλι απέκρουσε σε κόρνερ κρατώντας τη νίκη.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο Α΄ημίχρονο.Η Δόξα στο 20΄ με τον Ζατλ. Τρία λεπτά αργότερα ο Σοάρες εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.
Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ ανέβηκε στην επανάληψη και μετά τις αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού που έμελλε να δώσουν και την νίκη για την ομάδα του στο 79’ με τον Αρτούτ να σεντράρει και τον Αλταϊρ να σκοράρει ,μετά από ένα πιεστικό διάστημα που πέφερε σε δύσκολη θέση την άμυνα της Δόξας

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τζούνιορ, Λαφράνς, Αβραάμ, Αϊρόσα, Σοάρες, Νικολάου (63΄ Άρθουρ) Σίλβα (75΄ Λεόνκο) Μπενίτες, Σάσι (57΄ Αλνταϊρ) Αρουαμπαρένα.

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισοκό (67΄ Πουτζιουρής) Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος, Κένεντι, Πίντο, Ασαμόα, Ιωάννου (46΄Κιφουεντί) Ζατλ (46΄ Νιούτον) Ενινφούλ

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Δημήτρης Μασιάς (Μ.Καλογήρου, Χ.Ξενοφώντος)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:Λαφράνς/ Μουχτάρης, Κάρλος