Στιγμιότυπο από το φιλικό που έδωσε η Εθνική μας στη Μολδαβία.
————————————–

Μετά την αποστολή στη Μολδαβία μπαίνουμε σε ρυθμούς προκριματικής φάσης και οι επόμενες υποχρεώσεις για την Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων δεν είναι μακριά.

Όπως καθορίστηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα της κλήρωσης, η Εθνική μας θα ανοίξει τον κύκλο των υποχρεώσεων της με εντός έδρας παιχνίδι την 1η Σεπτεμβρίου.

Τότε θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα της Μάλτας στο ΑΕΚ – Αρένα (σέντρα στις 19:00) με στόχο την πρώτη της νίκη. Με τους Μαλτέζους συναντηθήκαμε τον περασμένο Νοέμβριο σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας και φέραμε ισοπαλία 2-2.

Μετά τη Μάλτα ακολουθεί η πρώτη εκτός έδρας αποστολή με αντίπαλο τη Σουηδία στις 5 Σεπτεμβρίου στο «Falkenberg Arena».

Με τους Σουηδούς είχαμε βρεθεί ξανά σε επίσημο επίπεδο στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 1992 και τότε χάσαμε με 6-0 εκτός έδρας και φέραμε ισοπαλία 1-1 στην Κύπρο.

Ο αγώνας έγινε στο Παφιακό το Νοέμβριο του 1990 και η Εθνική μας προηγήθηκε στο 62ο λεπτό με τον Άγγελο Τσολάκη. Η Σουηδία ισοφάρισε στο 86’ με τον Mild Håkan. Το εκτός έδρας παιχνίδι έγινε την 1 Μαϊου 1991.

Οκτώβριο στην Κύπρο

Εντός Οκτωβρίου η Εθνική μας θα δώσει δύο αγώνες στην Κύπρο και συγκεκριμένα στο ΑΕΚ Αρένα. Πρώτα με την Τουρκία (5/10) και ακολούθως με το Βέλγιο (10/10).

Με την Τουρκία συναντηθήκαμε και στην προηγούμενη διοργάνωση και ο απολογισμός κατέγραψε μια νίκη και μια ήττα. Χάσαμε στη Λάρνακα με 3-0 και κερδίσαμε στην Άγκυρα με 1-0 από γκολ του Φάνου Κατελάρη στο 22ο λεπτό.

Με το Βέλγιο συναντηθήκαμε ξανά στα προκριματικά της διοργάνωσης 2015 και γνωρίσαμε δύο ήττες με 2-0 εκτός έδρας και 6-0 εντός έδρας.

Δύο αγώνες το Νοέμβριο

Στις 9 Νοεμβρίου θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας το Βέλγιο και συγκεκριμένα στο Louvain και στις 14 Νοεμβρίου θα φιλοξενήσουμε την Ουγγαρία.

Σε επίσημο επίπεδο με την Ουγγαρία συναντηθήκαμε ξανά στη διοργάνωση του 1990. Στην Κύπρο φέραμε ισοπαλία 0-0 και στο εκτός έδρας παιχνίδι χάσαμε με 1-0.

Για να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις μας στην προκριματική φάση θα δώσουμε άλλους τέσσερις αγώνες μέσα στο 2018 ως ακολούθως:

22.03.2018: Ουγγαρία – Κύπρος

27.03.2018: Κύπρος – Σουηδία

07.09.2018: Τουρκία – Κύπρος

16.10.2018: Μάλτα – Κύπρος