• 29 Μαρτίου, 2024
  • Υπόκλιση στην Μεγάλη Κυρία.Η Ανόρθωση υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 το ΑΠΟΕΛ

Υπόκλιση στην Μεγάλη Κυρία.Η Ανόρθωση υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 το ΑΠΟΕΛ

By on 23 Απριλίου, 2017 0 1044 Views

Η Ανόρθωση υποχρέωσε το ΑΠΟΕΛ σε ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ και έβαλε φωτιά στην μάχη του τίτλου .Αν και αδιάφορη βαθμολογικά και με απουσίες καθώς και φορτωμένη κάρτες από το Α΄ ημίχρονο η Ανόρθωση πάλεψε και στα 90΄σβήνοντας κάθε ψίθυρο για την αξιοπρέπεια της υποχρεώνοντας φίλους και αντιπάλους φίλαθλους να υποκλιθούν .
Το παιγνίδι στο Α΄ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την Ανόρθωση να ξαφνιάζει με την απόδοση της και να αιφνιδιάζει με τον Καρδερόν στο 36΄ανοίγοντας το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και πίεσε μετά τα μέσα του Β΄ ημιχρόνου ,είχε δοκάρι, ευκαιρίες αλλά πρόλαβε να σώσει τον βαθμό και αυτό με σκόρερ κεντρικό αμυντικό επίσης με κεφαλιά. Σκόρερ ο Γιαμπερέ. Το ΑΠΟΕΛ πάντως πάλι δεν έπιασε καλή απόδοση και σπατάλησε πολλά λεπτά στην μετριότητα. Οι απουσίες δεν είναι ελαφρυντικό λαμβάνοντας υπόψη το ρόστερ του σε σύγκριση με αυτό της Ανόρθωσης.
Ανέτοιμος και άπειρος φάνηκε για έτσι παιγνίδι ο διαιτητής Ν. Νεοφύτου. Ήταν απλόχερος στο Α΄ ημίχρονο με τους παίκτες της Ανόρθωσης είτε για φάουλ είτε για διαμαρτυρίες ενώ στο β΄ ημίχρονο χάρισε τις δεύτερες κίτρινες στους Μιλάνοφ και Σιβού και κίτρινες στους Μπαράλ και Σωτηρίου ενώ στο 75΄το ΑΠΟΕΛ εδικαιούτο πέναλτι σε χέρι του Γιαννούλη

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Γιαμπερέ, Λάγο (67΄ Ντε Καμάργκο), Κάνιας, Αρτυματάς (46΄ Εμπεσίλιο), Γιαννιώτας (24΄ Μπαράλ), Βάντερ, Μπερτόλιο, Σωτηρίου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Καλδερόν, Ερέρο, Γιαννούλης, Σιβού, Ράγιος (90΄+6 Αριστοτέλους), Μίτροβιτς, Ολιβέιρα, Καρλίτος (66΄ Οικονομίδης), Καμπρέρα (80΄ Άλβες)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νεόφυτος Νεοφύτου (Στέλιος Νικήτα, Παύλος Γεωργίου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάντερ, Αρτυματάς, Μιλάνοφ (2η), Κάνιας / Σιβού (2η), Καμπρέρα (2η), Ράγιος, Μίτροβιτς, Καρλίτος (2η), Γκάμπριελ (2η), Γιαννούλης

ΓΗΠΕΔΟ: ΓΣΠ

ΘΕΑΤΕΣ: 6.378 εισιτήρια (6.049 από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ και 329 από τους φίλους της Ανόρθωσης).