23 Απριλίου, 2024
  • 23 Απριλίου, 2024

Πετρολίνα ΑΕΚ: Νίκη και νέο προβάδισμα στην προημιτελική φάση

By on 11 Απριλίου, 2017 0 1222 Views

H Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε απόψε με 87-79 στην παράταση στο Κίτιον του ΑΠΟΕΛ και πήρε προβάδισμα με 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄Κατηγορίας.

Η ομάδα μας απέχει μία νίκη από την πρόκριση της στον τελικό, με το 4ο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης να διεξάγεται την Τρίτη του Πάσχα (18/04, 19:00) στο Λευκόθεο.

To παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σκορ. Στο δεύτερο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με εφτά πόντους και να κλείσουν το ημίχρονο στο +6.

Η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση της και 2 λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου 10λεπτου πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διαχειρίστηκε στην συνέχεια, πηγαίνοντας ακόμη και στο +10, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι, με το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με την ελάχιστη διαφορά (51-50).

Στο τέταρτο και καθοριστικό 10λεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα στο σκορ και το φινάλε της αναμέτρησης είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Petrovic πέτυχε κρίσιμο καλάθι, 30” πριν το τέλος (72-71 και στην συνέχεια ο Bussey ευστόχησε σε μία βολή (72-72), με τον Thomas να αστοχεί στην εκπνοή και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο Thomas και Brezec πέτυχαν καθοριστικά καλάθια και η ομάδα μας κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα μας απέχει μία νίκη από την πρόκριση της στον τελικό, με το 4ο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης να διεξάγεται την Τρίτη του Πάσχα (18/04, 19:00) στο Λευκόθεο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας και της αναμέτρησης σε ακόμη ένα ντέρμπι ο Brezec με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 29-35, 51-50, 72-72, 87-79 (παράταση)